Henoch-Schönlein purpurası tanısı ile izlenen hastalarda plazma presepsin ve c-reaktif protein düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of plasma presepsin and C-reactive protein levels in patients followed up with the diagnosis of Henoch-Schönlein Purpura
  1. Tez No: 685744
  2. Yazar: ALİ CANER SOYLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DELİBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Nefrolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Henoch-Schönlein Purpurası (HSP) birden fazla organ ve sistemi tutuabilen, genelde dokularda İmmunoglobulin A (IgA) birikimiyle seyreden çocukluk çağının en sık görülen genellikle selim seyirli vaskülitidir. Bu çalışmada 01.04.2020-01.12.2020 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Nefroloji Polikliniği'ne başvuran, 2-18 yaş arasında, dahil edilme kriterlerine uyan, HSP tanısı alan 26 hasta ve kontrol grubu olarak sağlıklı 25 çocuk çalışmaya alınmıştır. Hastaların tanı anında ve takiben birinci ayında tam kan sayımı, eritrosit sedimentasyon hızı (ESH), CRP ve presepsin değerleri tespit edilerek kontrol grubuyla karşılaştırıldı. Tanı anında hasta ve kontrol grubu ortalamaları ESH (24,5 mm/saat, 6,2 mm/saat, p8 mm/saat (%76,19-%84,62), lökosit sayısı >8530/mm3 (%80,77-%95,83), trombosit sayısı>351000/mm3 (%53,8-%91,67), CRP >5mg/L (%76,92- %88) ve presepsin >111,3 ng/L (%92-%52) tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Henoch-Schönlein Purpura (HSP) is the most common, generally benign vasculitis of childhood, which can involve more than one organ and system, and generally progresses with the accumulation of Immunoglobulin A (IgA) in the tissues. In this study, 26 patients between the ages of 2-18, who met the inclusion criteria and were diagnosed with HSP, who applied to Mersin University Faculty of Medicine, Department of Pediatrics, Pediatric Nephrology Polyclinic between 01.04.2020 and 01.12.2020, and 25 healthy 25 patients as a control group, child was included in the study. Complete blood count, erythrocyte sedimentation rate (ESH), CRP and presepsin values were determined at the time of diagnosis and in the first month following the diagnosis and compared with the control group. At the time of diagnosis, patient and control group mean ESR (24.5 mm/hr, 6.2 mm/hr, p8 mm/hour (76.19%-84.62%), leukocyte count >8530/mm3 (80.77%-95.83%), platelet count>351000/mm3 (53.8%-91.67%), CRP >5mg/L (76.92-88%), and presepsin >111.3 ng/L (92%-52%) were detected.