Hipertansiyon tanısı almış pediatri hastalarında anjiotensin dönüştürücü enzim inhibitörleri ile serum inflamasyon markerlarının ilişkisi, düzeylerin vücut kitle indeksine göre karşılaştırılması
The relationship between the use of angiotensin converting enzyme inhibitors and serum inflammation parameters in obese and non-obese pediatric patient groups diagnosed with hypertension
- Tez No: 685782
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YAGIZ ÜRESİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK ŞEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Pharmacy and Pharmacology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji ve Klinik Farmakoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
GİRİŞ:Hipertansiyon görülme sıklığındaki artış obezitede artma, beslenme alışkanlıklarındaki olumsuz değişiklikler sonucu yüksek kalori, yağ ve tuz içeren işlenmiş gıdaların tüketilmesi, fiziksel aktivitede azalma ve artan stres faktörüne bağlanmaktadır. GEREÇ YÖNTEM:Çalışma Okmeydanı Eğitim Araştırma Hastanesi'nde 01.04.2019-30.10.2019 tarihleri arasında hipertansiyon ile takipli ACEİ kullanan çocuk hastalarda yapılan bir vaka-kontrol çalışmasıdır. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen hasta grubu 16'sı (%40,0) kız, 24'ü (%60,0) erkek olmak üzere toplam 40'tır. Çalışmaya dahil edilen hipertansiyon hastalarının 21'i (%52,5) obez değil iken 19'unun (%47,5) obez olduğu saptanmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 15,88 ± 2,31 olarak saptanmıştır.Çalışmamıza dahil ettiğimiz tamamı hipertansiyon tanısı almış olan hastalarda obezite varlığıyla sistolik ve diyastolik kan basıncı ve inflamatuar belirteçler olan IL-1 ve TNF-α düzeyleri arasında anlamlı ilişki saptanmıştır. SONUÇ:Çalışmamızda elde edilen bulgular hipertansiyonu olan çocuk hastalarda kilo kontrolü yapılmasının ve obezitenin önlenmesinin antihipertansif tedavi başarısını arttıracağı ve inflamasyonun azaltılmasında yardımcı olacağını destekler niteliktedir. Ayrıca obezitesi olan ve hipertansiyon tanısı olan hastaların izleminde IL-1 ve TNF-alfa gibi inflamatuar belirteçlerin değerlendirilmesi sürecin takibi için iyi bir alternatif olabilir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION:The increase in the incidence of HT is attributed to the increase in obesity in childhood, the consumption of processed foods containing high calories, fat and salt as a result of negative changes in dietary habits, decreased physical activity and increased stress factors. MATERIAL AND METHOD: The study is a case-control study conducted in pediatric patients using ACEIs followed-up with hypertension at Okmeydanı Training and Research Hospital between 01.04.2019 and 30.10.2019. RESULTS: The patient group included in the study was a total of 40 people, 16 girls and 24 boys. While 21 (52.5%) of the hypertensive patients included in the study were not obese, 19 (47.5%) were obese. The average age of the participants was found to be 15.88 ± 2.31. A significant correlation was found between the presence of obesity, systolic and diastolic blood pressure, and levels of inflammatory markers IL-1 and TNF-α in patients included in our study, all of whom were diagnosed with hypertension. CONCLUSION: Early recognition and intervention of blood pressure abnormalities in children and adolescents is important in that it may reduce cardiovascular morbidity and mortality in later life. It is thought that weight control, prevention or treatment of obesity in patients with hypertension will also facilitate blood pressure regulation and help prevent inflammation.In addition, evaluating inflammatory markers such as IL-1 and TNF-alpha in the follow-up of patients with obesity and hypertension may be a good alternative for monitoring the process.