Application of machine learning models and statistical approaches in dexketoprofen pharmaceutical dosage form
Makine öğrenmesi modellerinin ve istatistiksel yaklaşımların deksketoprofen farmasötik dozaj formunda uygulaması
- Tez No: 685796
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAMER UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Büyük Veri Analitiği ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
İlaç üretim maliyetlerini düşürmek ve yeni aktif farmasötik bileşenlerin sayısını azaltmak ilaç endüstrisi için önemlidir. İmkanların kısıtlı olması ve denemelerin insan gücü ile yapılıyor olması zaman alıcı ve maliyetlidir. Teknolojinin gelişmesi ile ilaç keşfinde daha verimli ve sistematik yollar aranmaktadır. Makine öğrenimi tekniklerinin varlığı birçok çalışma alanında iş gücünün optimize edilmesinde vazgeçilmez bir rol oynamaktadır. Bu gelişme, makine öğrenimi araçlarının var olmasına ve kullanımının kolay ve öğrenmenin hızlı olmasından dolayı birkaç yıl içinde popülerliklerinin artmasına neden olmaktadır. Bu bağlamda Medikal ve Sağlık Endüstrileri, hizmet maliyetlerini düşürmek ve zaman kayıplarını azaltmak için makine öğrenimi algoritmalarından ve makine destekli tasarımlardan yararlanmaya başlamışlardır. Bu araştırmada, ilk olarak Dexketoprofen verisi üzerinde istatistiksel çalışmalardan normallik testi, t-test, Mann – Whitney U, ANOVA, Kruskal – Wallis Test uygulanmıştır. Makine öğrenmesi modellerinden, k-NN, SVR, CART, BAGGING, RF, GBM ve XGBOOST kullanılarak formülasyon üzerinde optimum değerler tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The pharmaceutical industry needs to decrease expenses regarding to manufacturing and seeks for less ingredients in formulations. It is time-consuming and costly because there are limited sources and the trials are carried out with human power. With the development of technology, optimization opportunities need to be considered for increasing efficiency and providing more systematical approaches. The availability of machine learning techniques plays an indispensable role in optimizing the workforce in many studies. This development has led to machine learning tools being available and growing in popularity within a few years due to their ease of use and speed to learn. In this context, Medical and Healthcare Industries have begun to benefit from machine learning algorithms and machine-aided designs to curtail service payment and reduce period losses. This thesis, firstly, normality test, t-test, Mann - Whitney U, ANOVA, and Kruskal - Wallis Test were applied to Dexketoprofen's data. Among machine learning models, k-NN (K Nearest Neighborhood), SVR (Support Vector Machine), CART (Classification and Regression Tree), BAGGING (Bootstrap Aggregating), RF (Random Forest), GBM (Gradient Boosting), and XGBOOST (Extreme Gradient Using Boosting) optimum values were predicted on the formulation.