Siber güvenlik sistemleri için dinamik ve artımlı makine öğrenmesi yaklaşımları
Dynamic and incremental machine learning approaches for cyber security systems
  1. Tez No: 948976
  2. Yazar: ENGİN BAYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT BAYILMIŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Bilişim Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
katastrofik unutma) ve sınıf dengesizliği gibi temel zorlukların üstesinden gelmeyi amaçlayan iki özgün yaklaşım geliştirmektedir. Çalışmanın temel amacı, farklı öğrenme senaryolarında hem önceki bilgiyi koruyabilen hem de yeni sınıfları etkili şekilde öğrenebilen sürdürülebilir ve uyarlanabilir sistemler ortaya koymaktır. Bu kapsamda, biri EWC (Elastic Weight Consolidation) destekli ortak kodlayıcıdan oluşan bir derin öğrenme temelli mimari, diğeri ise çevrim içi öğrenmeye uygun Sınıf Artımlı Dinamik Çıktı Genişletme (CIL-DOE-Class-Incremental Learning with Dynamic Output Expansion) mekanizmasıyla donatılmış Hoeffding Tree modeli çözüm olarak önerilmektedir. Geliştirilen ilk model, ortak bir kodlayıcı (encoder) yapısı etrafında şekillendirilmekte ve bilgi koruma amacıyla EWC (Elastic Weight Consolidation) mekanizmasıyla desteklenen bir yapay sinir ağı mimarisi olarak tasarlanmaktadır. Söz konusu model, özellikle sınıf dengesizliği içeren artımlı öğrenme senaryolarında gözlemlenen performans düşüşlerinin önüne geçmeyi amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında CICIoT2023 veri seti (Neto ve ark., 2023) kullanılarak, en sık ve en seyrek gözlemlenen sınıfların modelden çıkarıldığı çeşitli senaryolar test edilmektedir. Elde edilen ön bulgular, EWC mekanizmasının uygulanmadığı durumlarda makro ölçekte ciddi performans kayıplarının yaşandığını göstermektedir. Özellikle nadir sınıflarda F1 skorlarının %0 ila %9 arasında değiştiği gözlemlenmektedir. Buna karşın, EWC mekanizmasının uygulanmasıyla birlikte modelin geçmiş bilgilere ait parametrelerini koruyarak sınıf dengesizliğiyle daha etkili bir şekilde başa çıkabildiği görülmektedir. Makro F1 skorlarındaki %82'ye varan artışlar, EWC'nin hem genel başarıma hem de azınlık sınıfların öğrenilmesine anlamlı katkılar sunduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca, EWC'nin etkisiyle modelin zaman içindeki kararlılığının arttığı ve önceki görevlerde öğrenilen bilgilerin, yeni görevler öğrenilirken kaybolmasının büyük ölçüde engellendiği anlaşılmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında geliştirilen ikinci yaklaşım, çevrim içi öğrenmeye uygun biçimde tasarlanmakta olup, sınıf çıktılarının veri akışı sırasında dinamik olarak genişletilmesini sağlayan CIL-DOE stratejisini temel almaktadır. Hoeffding Tree algoritması kullanılarak geliştirilen bu model, gerçek zamanlı sistemler için düşük gecikmeli, maliyet açısından verimli ve sürekli öğrenebilen bir yapı sunmaktadır. Gerçekleştirilen deneysel analizler, mikro ortalamalı metriklerde (doğruluk, micro-F1, micro-recall) modelin erken aşamalarda %80'in üzerine çıkarak hızlı bir yakınsama sağladığını, son aşamalarda ise bu metriklerin %95 düzeyine ulaştığını göstermektedir. Bu bulgular, modelin yeni sınıfları öğrenme süreci sırasında daha önce öğrenilen sınıflardaki performansını büyük ölçüde koruyabildiğini ortaya koymaktadır. Makro düzeyde ise, özellikle yeni sınıfların tanıtıldığı geçiş aşamalarında macro-F1 ve macro-recall metriklerinde geçici düşüşler gözlemlenmekte, ancak zamanla bu metriklerde düzenli bir iyileşme eğilimi ortaya çıkmaktadır. Bu durum, modelin nadir ve geç tanıtılan sınıflara yönelik genelleme kapasitesini zamanla geliştirebildiğini, ancak bu sürecin mikro metriklere kıyasla daha yavaş gerçekleşmekte olduğunu göstermektedir. Ayrıca, precision değerlerinin recall değerlerinin üzerinde seyretmesi, modelin tahmin sürecinde daha temkinli davrandığını ve özellikle azınlık sınıflarda yanlış pozitifleri önlemeye çalıştığını göstermektedir. Bu eğilim, sınıf dengesizliğinin etkisiyle modelin karar eşiğini daha sık gözlemlenen sınıflar lehine kaydırmakta olduğuna işaret etmektedir. Modelin güvenilirliği, Cohen's Kappa ve Matthews Korelasyon Katsayısı (MCC - Matthews Correlation Coefficient) gibi istatistiksel doğruluk ölçütleriyle değerlendirilmektedir. Bu metrikler, hem sınıf artımlı öğrenme senaryolarında hem de veri setinin doğal zaman akışıyla işlendiği deneysel kurulumlarda %95'in üzerinde istikrar sergilemekte olup, modelin yalnızca doğruluk açısından değil, aynı zamanda güvenilirlik bakımından da güçlü bir performans ortaya koyduğunu göstermektedir. Sonuç olarak, bu tez kapsamında geliştirilen iki farklı yaklaşım, farklı öğrenme gereksinimlerine sahip sistemler için çözüm üretmeyi amaçlamaktadır. Derin öğrenme mimarisine entegre edilen EWC mekanizması, bilgi koruma ve azınlık sınıfların öğrenimi açısından etkili bir yapı sunmaktadır. Öte yandan, CIL-DOE temelli Hoeffding Tree modeli ise çevrim içi, sürekli ve hafif yapılı sistemler için uygun bir sınıf artımlı öğrenme stratejisi olarak öne çıkmaktadır. Her iki yaklaşım da sınıf dengesizliği, unutma ve yeni sınıflara adaptasyon gibi sınıf artımlı öğrenmenin temel zorluklarına karşı, yüksek genelleme kapasitesine sahip, esnek ve sürdürülebilir çözümler üretme potansiyeli taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores strategies to effectively manage the intertwined challenges of catastrophic forgetting and class imbalance in Class-Incremental Learning (CIL) scenarios. The primary goal is to create adaptable and sustainable learning systems capable of efficiently retaining previously acquired knowledge while seamlessly acquiring new classes from dynamic, real-time data streams commonly encountered in practical applications. To address these challenges, the study proposes and rigorously evaluates two innovative approaches: 1. Elastic Weight Consolidation (EWC) Enhanced Deep Learning Architecture: This approach employs a sophisticated deep learning model with a shared encoder structure. EWC helps to mitigate catastrophic forgetting by selectively preserving important weights representing previously learned tasks. This enables the model to maintain continuity in knowledge while allowing for the integration of new classes without significant loss of prior knowledge. 2. Hoeffding Tree-based Online Learning Model with Dynamic Output Expansion (CIL-DOE): This approach utilizes a Hoeffding Tree framework tailored for online learning, with a mechanism for dynamic output expansion specifically designed for real-time stream processing. This model adapts to the continuous influx of new classes, efficiently updating its classification capabilities in response to evolving data distributions while effectively managing class imbalance as new classes are introduced. These two approaches, when integrated, establish a comprehensive framework that significantly enhances the effectiveness of machine learning systems in class incremental learning (CIL) scenarios. This framework ultimately contributes to creating more sophisticated and responsive artificial intelligence systems. The first approach emphasizes the development of deep learning models and specifically targets the prevalent issues associated with CIL, particularly those arising from severe class imbalance. The framework utilizes a shared encoder neural network architecture to address these challenges. Within this architecture, EWC is deployed to protect previously learned parameters. EWC achieves this by implementing a mechanism that penalizes significant updates to critical weights for tasks learned earlier. This strategy enables the model to adapt to new distributions of classes while effectively minimizing the degradation of information retained from prior learning phases. The CICIoT2023 cybersecurity dataset was selected to simulate various challenging learning scenarios in the experimental evaluation. The ten most frequently occurring or least frequently encountered classes were systematically excluded from the training sequences in this setup. This deliberate exclusion allowed a thorough assessment of the model's performance across differing class distributions. Extensive evaluations were conducted using macro-averaged metrics, which provide an overall performance measure, and class-specific metrics, which delve into the performance of individual classes. The results from these experiments were telling. Without the application of EWC, the model exhibited significant declines in macro-level performance, particularly with regard to rare classes. In some instances, F1-scores for these classes plummeted to as low as 0%, indicating a failure to classify any samples from those classes accurately. Conversely, when EWC was implemented, the model demonstrated remarkable resilience, achieving macro F1-scores of up to 82%. This improvement underscores the model's enhanced capability to manage minority classes effectively while maintaining overall performance stability across the various learning phases. Such findings highlight the critical importance of incorporating advanced techniques like EWC in CIL frameworks to bolster the robustness and reliability of machine learning systems. Class-wise analysis reveals that EWC significantly enhances classification accuracy, particularly for low-frequency classes such as Backdoor Malware and SQL Injection. These classes often suffer from inadequate representation in training datasets, making accurate classification challenging. EWC addresses this issue by effectively preserving critical model parameters related to these rarer classes, thereby reducing the risk of catastrophic forgetting, where the model forgets previously learned information when exposed to new data. This preservation of knowledge is essential for ensuring resilient and reliable performance in sequential learning tasks, where data is incrementally introduced over time. The second approach incorporates a lightweight, real-time learning mechanism based on the Hoeffding Tree algorithm, augmented by a dynamic output expansion framework. This innovative design is specifically tailored for streaming data environments, where the influx of new classes can occur dynamically. Unlike traditional models that require extensive retraining or fixed output structures, this framework allows the system to adapt seamlessly as new classes emerge, thus facilitating continuous learning in real time. A custom preprocessing pipeline has been developed to support this adaptive learning process. This pipeline ensures compatibility with the stream-learning paradigm by efficiently filtering out incomplete or irrelevant data, converting features to floating-point numbers without normalization, and dynamically assigning unique class identifiers as new classes are first encountered. This methodology streamlines the data processing and enables the model's output layer to expand fluidly in response to new information, allowing for the effective and flexible integration of newly identified classes. Evaluations conducted across three distinct phases of incremental learning reveal remarkable insights into the model's performance. The micro-averaged metrics (acc, F1 score, and recall) demonstrate a rapid convergence, surpassing 80% in the initial stages and stabilizing at impressive levels above 95% in subsequent phases. This notable performance underscores the model's capability to assimilate new class information effectively while maintaining its previously acquired knowledge. In contrast, the macro averages—specifically the F1 score, precision, and recall—exhibit temporary downturns when new classes are integrated into the model. However, these metrics consistently show a trend of gradual improvement over time, reflecting the model's enhanced generalization abilities as it adapts to a more complex data landscape. Interestingly, macro precision reliably exceeds macro recall, suggesting a conservative classification strategy. This strategic approach prioritizes more prevalent classes, reducing the likelihood of false positives for rarer categories. This behavior illustrates the inherent challenges associated with learning from class-imbalanced data streams and underscores the pressing need for further refinement and optimization of the classification methodology. To evaluate the statistical reliability of the model, we employ Cohen's Kappa and the Matthews Correlation Coefficient, both of which emerge with scores exceeding 0.95 during the final training phases. These robust metrics indicate the model's predictions are accurate and exhibit high statistical consistency across dynamically evolving data distributions. Furthermore, a complementary experiment conducted with the complete dataset, preserved in its natural chronological order, further validates the method's adaptability and efficiency in real-world streaming conditions, showcasing its capability to navigate the complexities of temporal data effectively. This study presents two complementary strategies to tackle the unique challenges encountered in deep and online learning within class-incremental learning frameworks. The first approach, the EWC-enhanced shared encoder architecture, is designed to preserve and retain knowledge from previously learned tasks effectively. This architecture mitigates the risk of catastrophic forgetting and enhances the learning capabilities for minority classes in batch learning scenarios, ensuring that diverse data representations are maintained across various tasks. In contrast, the second approach, the CIL-DOE framework, leverages the principles of Hoeffding Trees to provide a robust and efficient solution for processing streaming data. This innovative framework is optimized for low-latency performance, allowing it to swiftly adapt to evolving class distributions without declining accuracy or efficiency. This adaptability is crucial in real-world applications where data streams can change rapidly. Together, these strategies foster the development of flexible, adaptable, and sustainable learning systems that excel in complex and dynamic data environments. By systematically addressing the dual challenges of catastrophic forgetting and class imbalance, this thesis significantly advances lifelong and incremental learning paradigms, paving the way for more effective machine learning applications that can continuously learn and adapt in real-time.