Bireysel kredilerini erken kapatan müşterilerin veri madenciliği yaklaşımı ile analizi
The analysis with data mining aproach of customers who closes off their consumer loans early
- Tez No: 685795
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜCEL BATU SALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Her geçen gün rekabetin arttığı bankacılık sektöründe, sürdürülebilir bir şekilde büyüyebilmek için hem yeni müşteri kazanmaları, hem de mevcut müşterilerinin sadatakatini sağlamak için faaliyetlerde bulunulması gerekiyor. Müşterilerin memnuniyetinin de sağlanabilmesi için doğru zamanda doğru teklifler sunularak müşteriler ile iletişim kurulmalıdır. Bu tez çalışmasında özel bir bankanın kredisini erken kapatan müşterileri ile ilgili demografik bir analiz yapılması ve veri madenciliği yaklaşımları ile uygun modelin belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu çalışma sonucunda elde edilecek verilere göre bankalar kredisini erken kapatabilecek potansiyel müşterileri işlem öncesinde tespit edebiliyor olacak ve onlara farklı ürünler, çapraz satış yapacak stratejiler geliştirebilecektir.
Özet (Çeviri)
In the banking sector, where competition is increasing day by day, it is necessary to engage in activities to gain new customers and to ensure the loyalty of existing customers in order to grow sustainably. In order to ensure customer satisfaction, customers should be contacted by presenting the right offers at the right time. In this thesis, it is aimed to make a demographic analysis about the customers of a private bank who closed off their loan early and to determine the appropriate model with data mining approaches. According to the data obtained as a result of this study, banks will be able to identify potential customers who can close off their loans early before the transaction and develop strategies that will make them different products and cross-sell.