Bilgisayar destekli güneş enerjisi potansiyeli modellemesi
Computer aided solar energy potential modeling
  1. Tez No: 685811
  2. Yazar: ABDULBASET MOUHRAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Yenilenebilir enerjilerin önemi, hem elektrik şebekelerinin giderek artan şekilde yönetilmesinde yardımcı olmak için çevre ile ilgili sorunları çözme ihtiyacı nedeniyle hızlı bir şekilde büyümektedir. Yapay Zekâ teknikleri, Regresyon, Sınıflandırma, Tahmin gibi karmaşık işlemlerde önemli katkılar sağlamaktadır. Ayrıca Yenilenebilir enerjiler alanında, bu yöntemler özellikle Güneş Işınımı tahmininde son derece yararlı olmaktadır. Bu çalışmada MATLAB ile Yapay Sinir Ağları ve Wavelet (dalgacık) yöntemlerinden yararlanılmıştır. Tahmin sürecinde, modelleri ile Bursa ve civarına ait 5 yıllık verileri yapay sinir ağları ve dalgacık yöntemleri ile işleme tabi tutulmuş dönemi için similasyon yapılmıştır. Güneş radyasyonu tahminine yönelik en iyi yöntemi saptamak için, farklı durumlarda yapılan simülasyonlarda her modelin tahmin hataları ve simülasyon süreleri dikkate alınarak modeller arasında karşılaştırmalı bir çalışma yapılmıştır. Gözlem verileri ile model sonuçları karşılaştırıldığında, model başarısı dalgacık yöntemi %93 olarak saptanmıştır. Yıllık değişimler incelendiğinde, gözlem ve model verileri arasındaki ilişki katsayısı %91-%93 olarak belirlenmiş, %2-%5 oranında iyileştirme gözlendiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The importance of renewable energies is growing rapidly, both due to the need to solve environmental problems to assist in increasingly managing electricity grids. Artificial Intelligence techniques make important contributions to complex processes such as Regression, Classification and Prediction. In addition, in the field of Renewable energies, these methods are extremely useful, especially in solar radiation prediction. In this study, Artificial Neural Networks and Wavelet (wavelet) methods were used with MATLAB. In the estimation process, the models and 5-year data of Bursa and its vicinity were processed with artificial neural networks and wavelet methods. In order to determine the best method for estimating solar radiation, a comparative study was conducted between models considering the prediction errors and simulation times of each model in simulations performed in different situations. Comparing the estimation studies with the model results, the model success is 93% successful with wavelet. When we look annually, it is 91% -93%. An improvement of 2% to 5% has been determined.