Bina bilgi modellemesi kullanılarak performansa dayalı mimari tasarımın değerlendirmesi
Evaluation of performance-based architectural design using building information modelling
- Tez No: 692561
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY ÜLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Mimarlık, Energy, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Dünyada hızla artan enerji tüketiminde binalar büyük bir orana sahiptir. Enerji tüketimindeki artış ve fosil yakıtların tükenebilir olması nedeni ile binalarda enerji tasarrufu çok önemli bir hal almıştır. Mimar ve mühendislerin Yapı Bilgi Modellemesi kullanmaya başlaması ile binaların enerji tüketimleri net olarak elde edilebilmekte ve kontrol edilebilmektedir. Bu neden ile gerçekleşen bu proje kapsamında, Manisa Celal Bayar Üniversitesi -Köprübaşı Meslek Yüksekokul binası incelenerek enerji tasarruf performansı için çeşitli seneryolar üretilmiş ve sonuçları araştırılmıştır. Bunun için binanın bilgisayar destekli simülasyonu yapılmış simülasyon sonucunda çıkan verilere dayanarak, binanın enerji tasarruf potansiyelini sorgulamış ve iyileştirme sonrasında nasıl bir davranış göstereceği hesaplanmıştır. Sonuç olarak enerji tasarrufu önerilerinin önemli ölçüde etkili olduğu ve bu sayede ülkedeki eğitim binalarında büyük tasarruflara gidebileceği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Buildings have a large proportion of rapidly increasing energy consumption in the world. Due to the increase in energy consumption and the depletion of fossil fuels, energy saving in buildings has become very important. As architects and engineers begin to use Building Information Modeling thus the energy consumption of buildings can be clearly obtained and controlled. Within the scope of this project, which was created for this purpose, the Köprübaşı vocational school building serving Manisa Celal Bayar University was examined and its energy saving performance was investigated. For this purpose, based on the data obtained from the simulation, which was simulated using a computer, the energy saving potential of the building and how it will behave as a result of improvement were calculated. As a result, it has emerged that energy-saving proposals are significantly effective, which can lead to large savings in educational buildings in the country.