Blok zinciri tabanlı gerçek zamanlı çevrimiçi oylama sistemi önerisi
Blockchain-based real-time online voting system proposal
  1. Tez No: 685813
  2. Yazar: UFUK ALYAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Çağın getirisi olarak çevrimiçi sistemler üzerinden hemen her iş daha etkili ve daha hızlı yapılabilmektedir. Türkiye genelinde %90,7 oranında hane halkının evden internete erişim sağlamasıyla, gelişen teknoloji ve işlem kapasiteleri ile günlük hayatımızın büyük bir kısmında dijital dönüşüm gerçekleştirmeye devam etmektedir. Bazı alanlarda ise güvenlik nedeniyle dijital dönüşüm süreci tamamlanamamıştır. Bunlardan biri de internet tabanlı oylama (seçim) sistemleridir. Seçimler gelişmiş toplumların demokrasisinin ilk adımıdır. Merkezi yapıya sahip geleneksel sistemler tek bir otorite kontörlünde bulunup, manipüle edilmesi kolay olduğu için dijitalleşme sürecine dâhil olmamıştır. Kripto para birimleri ile gündeme gelen ve son yıllarda teknolojisi anlaşıldıkça daha da popüler olan blok zinciri teknolojisi değiştirilemeyen, dağıtık yapısı, zaman damgalı kronolojik ve şifrelenmiş blok oluşturma mekanizması sayesinde bu süreç ile seçimlerin dijitale dönüşmesi yeniden hız kazanmıştır. Bu çalışmada veri karıştırma algoritmaları ile eşlerin iletişiminin herhangi bir sunucu üzerinden olmayıp eşten eşe bağlı olarak, kripto para birimleri kullanılmadan, birbirine bağlı olan eşler arası dağıtık blok zinciri sistem mimarisi kurgulanmıştır. Bu kurgu, katılımcıların birbirine gerçek zamanlı iletişim (WebRTC) üzerinde bağlı ve aynı zamanda konum olarak birbirinden bağımsız, uzakta olmasına da olanak vermektedir. Blok zinciri ve gerçek zamanlı iletişim (RTC) teknolojileri birlikte kullanılarak çağın gereksinimi olan güvenli, merkezi olmayan dağıtık yapıda, gerçek zamanlı, planlama ve uygulama maliyet düşük, esnek ve çevik çevrimiçi seçim oylama sistemi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
As a result of the times, almost every job can be done more effectively and faster through online systems. In Turkey, the rate of gaining access to the internet from home 90.7% of households in a large part of our daily lives by developing technology and processing capacity continues to perform digital conversion. In some areas, the digital transformation process could not be completed due to security reasons. One of them is internet-based voting (election) systems. Elections are the first step in the democracy of developed societies. Traditional systems with a central structure are not included in the digitalization process because they are available with a single authority and are easy to manipulate. The blockchain technology, which has come to the fore with crypto currencies and has become more popular as its technology is understood in recent years, has gained momentum with this process, thanks to its distributed structure, time stamped chronological and encrypted block generation mechanism. In this study, a peer-to-peer distributed block chain system architecture, which is connected to each other without using crypto currencies, has been designed with data scrambling algorithms. This setup allows the participants to be connected to each other via real-time communication (WebRTC) and at the same time independent from each other in terms of location. Using blockchain and real-time communication (RTC) technologies together, a secure, decentralized distributed structure, real-time, low planning and implementation cost, flexible and agile online election voting system is proposed.