Euler-Savary Denkleminin hiperbolik sayı formları
Hyperbolic number forms of the Euler-Savary Equation
- Tez No: 685820
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURTEN GÜRSES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu tez altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde literatür özeti, tezin amacı ve orijinal katkı verilmiştir. İkinci bölümde, tezin tamamında gerekli olan temel kavramlar, sırasıyla,“Öklid Düzlemi ve Kompleks Sayılar”ve“Lorentz Düzlemi ve Hiperbolik Sayılar”alt başlıkları ile verilmiştir. Üçüncü bölümde literatürde, Öklid, Kompleks, Lorentz ve Hiperbolik düzlemlerde klasik yöntemle ele alınan bir parametreli düzlemsel hareket ve Euler-Savary Denklemi (ESD), dördüncü bölümde ise hareket klasik yöntemden farklı incelenerek kompleks sayı formunda dört ESD ele alınmıştır. Tezin orijinal bölümü olan beşinci bölümde, bir parametreli düzlemsel hareket altında dördüncü bölümdeki yöntem kullanılarak ESD'nin hiperbolik sayı formları elde edilmiştir. Kullanılan hiperbolik sayı yöntemi, klasik yönteme göre daha detaylı inceleme imkanı sunma ve uygulama kolaylığı sağlamaktadır. Bu kolaylık örnekler ile desteklenmiştir. Altıncı bölüm olan son bölümde ise orijinal bölümle ilgili sonuçlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of six chapters. The first chapter includes a literature review, the objective of the thesis and the original contribution. In the second chapter, the basic concepts required for the whole thesis are given with the subtitles of“Euclidean Plane and Complex Numbers”and“Lorentzian Plane and Hyperbolic Numbers”, respectively. In the third chapter, one parameter planar motions and Euler-Savary Equation (ESE) which is studied using the classical method in Euclidean, complex, Lorentzian and hyperbolic planes in literature are given. Additionally, in the fourth chapter, four complex number forms of ESE are discussed by considering the motion without considering the classical method. In the fifth chapter, which is the original chapter of the thesis, hyperbolic number forms of ESE were obtained by using the method in the fourth chapter under one-parameter planar motion. The used hyperbolic number method provides a more detailed examination opportunity and ease of application compared to the classical method. This convenience is supported by examples. In the last chapter, which is the sixth chapter, the results related to the original chapter are given.