Bulanık mantık tabanlı hibrit makine öğrenmesi sistemleri ile sera ortamı kontrolleri
Greenhouse environment controls with fuzzy logic based hybrid machine learning systems
  1. Tez No: 685824
  2. Yazar: AHMET ERKAM KARABURUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UTKU KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez çalışmasında Bulanık Mantık tabanlı otonom sera sistemi geliştirilmiştir. Sistem Akdeniz bölgesi iklim koşulları baz alınarak tasarlanmıştır. Projenin donanım tarafında Raspberry Pi bilgisayarı kullanılmış ve Bulanık Mantık denetleyici algoritması Python dilinde programlanmıştır. Sensörlerden toplanan veriler Thingspeak platformuna gönderilerek depolanmış ve depolanan veriler tekrar platform üzerinden alınarak K-En Yakın Komşu, Destek Vektör Makinesi ve Lojistik Regresyon algoritmalarda işlenmiştir. Çalışmada Dart-Flutter ile geliştirilen mobil uygulama yeralmakta ve kullanıcılar mobil uygulama vasıtasıyla sera sistemini izleyip yönetebilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a Fuzzy Logic based autonomous greenhouse system has been developed. The system is designed for the Mediterranean climate area. Raspberry Pi computer was used on the hardware side of the project and Fuzzy Logic controller algorithm was programmed in Python language. The data collected from the sensors were sent to the Thingspeak platform and stored, the stored data were retrieved from the platform and processed in K-Nearest Neighbor, Support Vector Machine and Logistic Regression algorithms. The study includes a mobile application developed with Dart-Flutter, and users can monitor and manage the greenhouse system through the mobile application.