Planar dembowski-ostrom polinomları üzerine bir çalışma
A study on the planar dembowski-ostrom polynomials
  1. Tez No: 685823
  2. Yazar: ZEHRA AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ BÜLENT KIRLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu tez çalışmasında, sonlu cisimler üzerinde tanımlı polinomların özel bir sınıfı olan Dembowski-Ostrom polinomlarının planar olmasını bilineer ve bilineer olmayan sınıflamalar altında inceleyeceğiz. Bunu yapabilmek için ilk olarak, lineerize polinomlar ve Dembowski-Ostrom polinomlarını tanıtarak aralarında bulunan ilişkiye değineceğiz. Bu ilişkiyi dikkate alarak, $\mathbb{F}_{q^n}$ üzerinde tanımlı Dembowski-Ostrom polinomlarının planar olabilmesi için gerekli olan koşullardan bahsedeceğiz. Daha sonra, bilineer olmayan, bir başka deyişle, iki lineerize polinomun çarpımı şeklinde yazılamayan $\mathbb{F}_{q^3}$ üzerinde tanımlı Dembowski-Ostrom polinomlarının yeni bir sınıfını tanımlayıp, bu sınıfın hangi koşullar altında planar olduğunu göstereceğiz.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we study on the planarity of Dembowski-Ostrom polynomials over finite fields considering the bilineer and nonbilinear classes. In order to do this, we first define the relation by introducing the linearized polynomials and Dembowski-Ostrom polynomials. Considering this relation, we suggest the necessary conditions to define planar mappings of Dembowski-Ostrom polynomials over $\mathbb{F}_{q^n}$. Then, we introduce a new class of nonlinear Dembowski-Ostrom polynomials which cannot be written as the product of two linearized polynomials and show under what conditions this class is planar.