Görüntü ve video kayıtlarında kişi mahremiyetinin korunması için bir yazılım aracı geliştirme
Developing a software tool to protect personal privacy in image and video
- Tez No: 685827
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURGAY AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Dünyanın içinde bulunduğu pandemi sürecinden birçok sektör etkilenmiş ve mesafeli yaşam kurallarına uyulmak üzere uzaktan çalışma ve uzaktan çalışmaya uygun bilişim teknolojileri sistemleri devreye girmiştir. Bununla birlikte internet kullanımının arttığı bu süreçte hemen hemen her alanda video konferans sistemleri kullanılmaktadır. Birçok işimizi kolaylaştıran bilişim teknolojileri ve internetin bilinçsiz kullanımı maalesef güvenlik tehdidi oluşturmaktadır. Kolay bir biçimde elde edilen kişisel görüntü ve video kayıtları gerek kişiler arasında gerekse çevrimiçi platformlarda kolayca ve kontrolsüzce paylaşılabilmektedir. Bu paylaşımlar insanların sanal dünyada dijital ayak izini bırakmasına ve bu ayak izinin çoğalmasına sebep olmaktadır. Aynı zamanda kişisel olan bu verilerin izinsiz paylaşılması veri gizliliği ihlalini ve kişi mahremiyeti sorununu ortaya çıkarmaktadır. Her ne kadar çevrimiçi platformlar veya video konferans sistemleri veri güvenliği için çeşitli önlemler alsa da bu önlemler yetersiz kalmaktadır. Bu tez çalışmasında görüntülerde ve video kayıtlarında kişi mahremiyetinin korunması için bir dizi yaklaşım önerisinde bulunulmaktadır. Bu yaklaşımların kullanılabilmesi için bir yazılım aracı ortaya çıkarılmıştır. Yazılım aracında iki adet modül bulunmaktadır. Ayrıca geliştirilen aracın farklı yazılım geliştiriciler tarafından kullanılabilmesi için bir adet sınıf kütüphanesi geliştirilmiştir. Geliştirilen birinci modülde sayısal görüntülerde ve video kayıtlarında kişilerin yüzleri yapay zekâ modelleri kullanarak belirlenmektedir. Önceden belirtilen cinsiyet ve yaş ölçütlerine göre görüntülerde ki kişi yüzlerinde maskeleme yapılmakta ve en sonunda maskeli görüntü veya maskeli video ortaya çıkarılmaktadır. Ayrıca video kayıtlarında istenilen saniyedeki çerçevelerin sadece belirli dikdörtgen alanlarının kapatılarak maskelenmesi de yapılabilmektedir. Geliştirilen ikinci modül ile videolarda yetki denetimi yapmak için maskeli ve maskesiz videolar sıkıştırılarak yeni bir dosya oluşturulmuş ve bu video dosyalarının oynatılabilmesi için yeni bir video oynatıcısı tasarlanmıştır. Bu video oynatıcısı ile açılan video dosyalarında kullanıcıdan ilk önce şifre talep edilmektedir. Eğer şifre kontrolü başarılı olursa maskesiz video oynatılmaktadır. Eğer şifre kontrolü başarısız olur ise maskelenmiş video oynatılmaktadır. Böylece videoların kontrolsüz bir biçimde paylaşılması durumunda kişi mahremiyeti korunmuş olacaktır. Son olarak ise yapılan tüm işlemleri içerisinde barındıran bir sınıf kütüphanesi oluşturularak bu tez çalışmasında sunulan maskeleme işlemlerini kendi uygulamalarında kullanmak isteyen geliştiricilere yönelik bir kütüphane sunulmuştur. Böylece çevrimiçi platformlarda kolaylıkla paylaşılan görüntü ve video kayıtlarındaki kişi yüzlerini maskeleme veya kapatma yaparak dijital ayak izinin en aza indirilmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the pandemic all around the world, many sectors have been affected by its effects and many information technology systems have been activated that depend on remote working and are also suitable for that. However, in this process that unconscious usage of the internet has increased almost all of the fields, and it treats the security. Easily obtained private personal image or video records can be shared online between one account to another one easily and without the need of the permit, this kind of sharing leads to the leave to allow people in the virtual world and the proliferation of digital foot. At the same time, unauthorized sharing of this personal data raises data privacy violations and personal privacy problems. Although online platforms or video conferencing systems take various measures for data security, these measures are insufficient. In this master thesis, a number of approaches are proposed by protecting personal privacy in numerical images and video records. To be able to use these approaches a software tool has been developed. There are two modules in the software tool. In addition, a class library has been developed so that the developed tool can be used by different software developers. To begin with, the first application which is developed finds out a masked image or masked video by using the artificial application that detects and classifies according to genders, age merits. Also in this embodiment, the certain frame at the desired video recording can be masked. Moreover, another application that is developed is mainly focused on performing authorization control and a new video player was designed to play these video files by new file which is created by compressing masked and unmasked videos. At first, this new video player requests a password. If the password is correct, the unmasked video will be played, however, if the password is not correct then the masked video will be shown. In this way, personal privacy will be protected and sharing the personal information will be prevented. In conclusion, As a result, creating a class library that contains all the operations mentioned above, this thesis masking all the functions offered in the study provides a library for developers who want to use in their applications. Thus, faces and desired areas of the individuals in images and video recordings that are easily shared on online platforms are masked, thereby protecting personal privacy and minimizing digital footprints.