Trust attribution in collaborative robots: an experimental investigation of non-verbal cues in a virtual human-robot interaction setting
Kolaboratif robotlarda güven özelliği: sanal insan robot etkileşim ortamında, sözsüz ipuçlarının deneysel araştırması
- Tez No: 685826
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL ŞAHİN, DOÇ. DR. CENGİZ ACARTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez insan robot arası etkileşimi geliştirmek amacıyla, yardımcı UR5 robotunun manipülatörü ile, bakış ve kafa davranışları yaratmayı ve etkilerini montaj senaryosu altında test etmeyi hedeflemektedir. Bu doğrultuda çeşitli sözlü olmayan robot davranışları UR5 robotu ve Robotiq çene kıskacı kullanılarak geliştirildi, bunlar; yana ve öne kafa sallama, kafa eğme ve bakış davranışıdır. Bu davranışları uygulayabilmek için daha önceden dizayn edilmiş bir robot duruşu kullanıldı ve son üç robot eklemi, çene kıskacı kullanılarak“baş-boyun”yapısına çevrildi. Bu duruş yapısı ile birlikte çene kıskacı uzayda bir noktaya doğrultularak bakış davranışı yapabilmektedir. Bakış davranışına ek olarak kafa yapısı ile birlikte kafa sallama gibi davranışlarda modellendi, bunun yanında katılımcıların aktif olarak cobot ile birlikte telekonferans programı olan Zoom üzerinden etkileşime geçebileceği özgün bir deney ortamı geliştirildi. Ortak çalışmaya dayalı bir senaryoda bu davranışların güven kazanımı ve performans üzerindeki etkisi test edildi. Farklı yaş ve cinsiyet gruplarından 19 katılımcı ile birlikte deneyler gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
This thesis reports the development of non-verbal HRI (Human-Robot Interaction) behaviors on a robotic manipulator, evaluating the role of trust in collaborative assembly tasks. Towards this end, we developed four non-verbal HRI behaviors, namely gazing, head nodding, tilting, and shaking, on a UR5 robotic manipulator. We used them under different degrees of trust of the user to the robot actions. Specifically, we used a certain“head-on neck posture”for the cobot using the last three links along with the gripper. The gaze behavior directed the gripper towards the desired point in space, alongside with the head nodding and shaking behaviors. We designed a remote setup to experiment subjects interacting with the cobot remotely via Zoom teleconferencing. In a simple collaborative scenario, the efficacy of these behaviors was assessed in terms of their impact on the formation of trust between the robot and the user and task performance. 19 people participated in the experiment with varying ages and genders.