Improvement of data transmission in fiber optical systems using VCSEL based erbium doped fiber amplifier (EDFA)
Fiber optik sistemlerde veri iletiminin VCSEL bazlı erbium katkılı fiber amplifikatör (EDFA) ile iyileştirilmesi
  1. Tez No: 685843
  2. Yazar: AHMED JAMAL AZEEZ ALYOUSUF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Çoklu ortam ve veri açısından zengin uygulamaların hızlı büyümesi, uzun mesafeli fiber optik bağlantılar için eşi görülmemiş oranlarda bant genişliği talebini artırdı. Aynı zamanda. artan kapasite talepleri, veri merkezlerinde bant genişliği ve ara bağlantılar üzerinde de zorluklar doğurur. Optik fiberler, hem uzun mesafeli hem de kısa mesafeli uygulamalarda bant genişliği talebini karşılamak için performanslarını geliştirmeye devam ediyor. Konvansiyonel fiber optik teknolojilerinde devam eden gelişmeler kısa vadede sistem kapasitesini daha da artıracak olsa da, son çalışmalar tek modlu optik fiberler üzerindeki iletim kapasitesinin temel Shannon sınırına hızla yaklaştığını gösteriyor. A Büyük kapasiteli optik ağlar, optik ağların düzleştirilmiş kazanç spektrumunu ve büyük kazanç bant genişliğini gerektirir. Bu teklifte, son kullanıcılardan kendilerine atanan aynı dalga boyundan yararlanarak yer-uydu bağı veri akışını ele almak için uygun maliyetli, güç verimli dikey yüzey yayan lazer (VCSEL) kullanan tamamen optik bir dalga boyu yeniden kullanım tekniği önerilmiştir. Doymuş bir optik erbiyum katkılı fiber optik amplifikatör (EDFA) ve SOA Amplifier, gelen bir aşağı akış dalga boyundan doğrudan modüle edilmiş 0,6 Thit/s verilerini silmek için kullanılır. EDFA doygunluğu ile gelen dalga boyunun sönme oranının 1 dBm'nin altına düştüğünü, dolayısıyla dalga boyu yeniden modülasyonuna izin verdiğini gösteriyoruz. Aşağı akış ve yukarı akış veri sinyalleri için sırasıyla —19,65 dBm ve —17,86 dBm'lik bir alıcı hassasiyeti elde edilir. Deneysel olarak toplam 24,7 km tek modlu fiber iletim elde edilmiştir. Bu teknik, statik olmayan esnek spektrum ızgaraları ile dalga boyu esnek optik ağlarda uygulama için verimli spektrum kullanımının geliştirilmesine yönelik yeni perspektifler açar.
Özet (Çeviri)
The rapid growth of multi-media and data rich applications has driven the bandwidth demand for long-haul fiber optic links at unprecedented rates. At the same time. growing capacity demands also imposes challenges on bandwidth and interconnects in data centers. Optical fibers are continuing improving their performance to meet the bandwidth demand in both long haul and short reach applications. While continuing improvements in conventional fiber optic technologies will increase the system capacity further in a short term, recent studies show that the transmission capacity over single-mode optical fibers is rapidly approaching its fundamental Shannon limit. A Large capacity optical networks require flattened gain spectrum and large gain bandwidth of the optical networks. In this proposal an all-optical wavelength reuse technique employing cost effective power efficient vertical surface emitting laser (VCSEL) is proposed to address uplink data streaming from end-users by exploiting the same wavelength assigned to them. A saturated optical erbium-doped optical fiber amplifier (EDFA) and SOA Amplifier are adopted to erase a directly modulated 0.6 Thit/s data from an incoming downstream wavelength. We show that with EDFA saturation, the extinction ration of the incoming wavelength is reduced to less than 1 dBm, therefore allowing for wavelength re-modulation. A receiver sensitivity of —19.65 dBm and —17.86 dBm is attained for downstream and upstream data signals respectively. A total of 24.7 km single mode fiber transmission is attained experimentally. This technique opens new perspectives towards development of efficient spectrum utilization for application in wavelength flexible optical networks with non-static flex-spectrum grids.