Aerodynamic principles of helicopter design
Helikopter tasarımının aerodinamik ilkeleri
- Tez No: 685847
- Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ AYDIN ŞALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez, dönen helikopter kesme bıçaklarını geliştirerek aerodinamik tasarımı hızlandırmayı amaçlamaktadır. Hareketli segment analizinin birincil tekniği, on dokuzuncu yüzyılın ikinci yarısında Rankin tarafından geliştirilen momentum teorisiydi. Model, sürüklenme koşullarının Bıçak Elemanı Momentum hipotezine ve uçuşu yeniden yönlendirmek için Bıçak Elemanı Hipotezine dayanmaktadır. Temel fikir, dönen bıçağı uzun keskin bölümlere ayırmak ve kanat profillerinin iki boyutlu kuvvetlerini birleştirerek bunları çizmektir. Asıl sorunlardan birinin rotor boyunca doğru akışı izlemek olduğu orijinal kanat elemanı teorisinden çok sayıda hipotez vardır. Geleneksel helikopter tasarımının ana rotoru iki yönü karşılar. Birincisi bir asansör oluşturup itmek, sonraki hedef ise helikopteri yönlendirmek. Ana rotor için kanat düzeni, istisnai olarak çok disiplinli bir iştir. Sabit kanatlı bir düzlemden farklı olarak, bıçak döner ve bu nedenle atalet kuvvetlerine maruz kalır. Havanın nesnelerin etrafında nasıl hareket ettiğinin incelenmesi aerodinamik olarak bilinir. Aerodinamik yasaları, bir uçağın uçuş özelliklerini tanımlar. Havada hareket eden her şey aerodinamikten etkilenir. Bir nesneyi yukarı veya aşağı ve daha hızlı veya daha yavaş hareket etmeye iten dört uçuş kuvveti, kaldırma, ağırlık, itme ve sürüklemedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to accelerate aerodynamic design by enhancing the rotating helicopter cutting blades. The primary technique of moving segment analysis was the momentum theory developed in the latter half of the nineteenth century by Rankin. The model is based on the Blade Element Momentum hypothesis of drift conditions and the Blade Element Hypothesis to reroute flight. The basic idea is to split the rotating blade into long sharp sections and draw them by combining the two-dimensional forces of the airfoil poles. There is a large number of hypotheses from the original blade element theory where one of the major issues is to trace the correct flow through the rotor. The main rotor of the traditional helicopter design meets two directions. The first is to create an elevator and propel, and the next goal is to steer the helicopter. The blade layout for the main rotor is an exceptionally multidisciplinary task. Unlike a fixed-wing plane, the blade rotates and thus experiences inertial forces. The study of how air moves around objects is known as aerodynamics. The laws of aerodynamics define the flight characteristics of an airplane. Everything that moves through the air is affected by aerodynamics. The four forces of flight that drive an object to move up or down and faster or slower are lift, weight, thrust, and drag.