Cumhuriyet'in ilk dönemi eğitim politikalarının kültürleme etkisi
The acculturation effect of the education policies of the first period of the Republic
  1. Tez No: 685864
  2. Yazar: ESRA ERZİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BEDRİ MERMUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Çağımız, insan ve makine gücünün yerini düşünce ve akıl gücüne bıraktığı bilgi toplumu çağıdır. Bilgi toplumlarının en önemli toplumsal yapısı eğitimdir. Çünkü eğitim; düşünce üretiminin hammaddesi sayılabilecek olan bilginin kazanıldığı, türetildiği ve aktarıldığı alandır. Eğitimin bilgi, meslek ve statü kazandırmak gibi işlevlerinin yanı sıra kültürleme etkisi de vardır. Devletler geliştirdikleri eğitim politikaları ile toplumu yeniden inşa edebilmekte ve varlıklarını sürdürebilecek nesiller yetiştirebilmektedirler. Türkiye Cumhuriyeti, kuruluşu ve hayata geçirdiği reformları ile dünya tarihinde bir örnek teşkil etmektedir. Cumhuriyet idaresine geçişle birlikte Türk toplumsal hayatında yaşanan radikal değişimlerin halk tarafından özümsenmesi ve sürdürülebilmesi için dönemin eğitim politikaları yeni baştan düzenlenmiş ve geleceğin Türkiye'sinin tohumları atılmıştır. Bu çalışmanın amacı eğitim ve kültürleme kavramlarının ışığında Cumhuriyet Dönemi eğitim politikalarının incelenmesi ve söz konusu politikaların yarattığı toplumsal dönüşümlere ışık tutulmasıdır.
Özet (Çeviri)
Our age is the age of information society where human and machine power has been replaced by the power of thought and reason. The most important social structure of information societies is education. Because education is the field where knowledge that can be considered as the raw material of thought production is derived, acquired and transferred. In addition to the functions of education such as gaining knowledge, profession and status, it also has an acculturation effect. Governments are able to rebuild the society and raise generations that can continue their existence with the education policies they develop. Turkish Republic is a sample in world history with its establishment and its reforms implemented. With the transition to republic, education policies of the period were rearranged in order for the radical changes in Turkish social life to be absorbed and sustained by the public, therefore the seeds of future's Turkey were planted. The aim of this study is to examine the educational policies of the Republic Period in the light of the concepts of education and acculturation and to shed light on the social transformations created by these policies.