Finansal okuryazarlık düzeyinin değerlendirilmesi üzerine bir araştırma: Dicle Üniversitesi akademisyenleri örneği
A research about the evolution of financial literacy level: The example of academics in Dicle University
  1. Tez No: 685865
  2. Yazar: DİCLE AKIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE KAYACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bireyler artan finansal araçlar karşısında oluşabilecek olumlu ya da olumsuz sonuçları daha iyi yönetebilmek için gerekli bir bilgi birikimine ihtiyaç duyar. Bireylerin doğru kararlar verebilmesi için finansal okuryazarlığa sahip olması gerekir. Finansal bilgi düzeyi arttıkça, bireylerin alacakları finansal kararlar da daha sağlıklı olacaktır. Bu çalışma finansal okuryazarlık düzeyinin belirlenmesi amacıyla Dicle Üniversitesi'nde görevli akademisyenlere yönelik yapılmıştır ve çalışma bir anket çalışması olup 206 akademik personele uygulanmıştır. Anakütlenin akademik personel olduğu çalışmaların görece yetersiz olması sebebiyle çalışmanın önemi artmaktadır. Akademik personellerin finansal okuryazarlık seviyelerine etki eden değişkenler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda akademisyenlerin finansal okuryazarlık seviyeleri ile demografik özellikler (cinsiyet, yaş, unvan ve medeni durum) ve etki eden değişkenler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olup olmadığı incelenmiştir. Erkek akademisyenlerin finansal okuryazarlık seviyeleri kadın akademisyenlerden yüksek çıkmış ve aralarında anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Yaş grupları, unvan, medeni durum ile finansal okuryazarlık düzeyi arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Güncel finans alanı ile genel başarı düzeyleri arasında da anlamlı farklılık çıkmıştır. Akademisyenlerin finansal okuryazarlık başarı düzeyi ortalaması %66,52 bulunarak ortalamanın üzerinde sonuçlanmıştır. Akademisyenlerin finansal okuryazarlıkla ilgili en fazla bilgiye sahip oldukları alan bireysel bankacılık ve onu takip eden güncel finansal konular olurken, en az bilgiye sahip oldukları alanın ise yatırım konusu olduğu gözlemlenmiştir. Anahtar Sözcükler Finansal okuryazarlık, Finansal okuryazarlığın önemi, Finansal okuryazar, Finansal bilgi, Finansal eğitim, Finansal araçlar
Özet (Çeviri)
Individuals need the necessary knowledge in order to better manage the positive or negative consequences that may occur in the face of increasing financial instruments. Individuals must have financial literacy in order to make the right decisions. As the level of financial knowledge increases, the financial decisions of individuals will be healthier. This study was conducted for academicians working at Dicle University in order to determine the level of financial literacy, and the study was a survey study and applied to 206 academic staff. The importance of the study is increasing due to the relatively insufficient number of studies in which the main population is academic staff. Demographic characteristics affecting the financial literacy levels of academic staff were analyzed with the SPSS program. As a result of the study, it was examined whether there was a statistically significant difference between the financial literacy levels of academicians and demographic characteristics (gender, age, title and marital status) and the affecting variables. The financial literacy levels of male academicians were higher than female academicians and a significant difference was found between them. No significant difference was found between age groups, title, marital status and financial literacy level. There was also a significant difference between the current finance area and the general success levels. The average financial literacy success level of the academicians was found to be 66,52%, resulting in above the average. It has been observed that while the academicians have the most information about financial literacy, retail banking and the following current financial issues, the area they have the least knowledge about is investment. Keywords Financial literacy, The importance of financial literacy, Financial literacy, Financial knowledge, Financial education, Financial instruments