Siyasi partilerin seçim dönemindeki sosyal medya reklamlarının seçmenler üzerindeki etkisi: 2019 yerel seçimleri İstanbul ili örneği
The effect of political parties' social media advertising on votes in the election period: 2019 local elections, the case of Istanbul
- Tez No: 685872
 - Danışmanlar: PROF. DR. RUKİYE GÜLAY ÖZTÜRK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Reklamcılık, Advertising
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Reklam ve Stratejik Marka İletişimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 237
Özet
21. yüzyılda teknolojinin gelişmesiyle birlikte internet hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Özellikle Web 2.0 sayesinde tek yönlü iletişimden çift yönlü iletişime geçilmiş, örneğin insanlar internet üzerinde yazılanları okumakla kalmayıp artık yorum yapabilmeye başlamış ve birbirleriyle fikir alışverişinde bulunabilmiştir. Mobil veri sayesinde etkileşim büyük bir ivme kazanmış ve anlık paylaşım siteleri olan sosyal medya platformlarını neredeyse tüm sosyo-ekonomik gruplar kullanmaya başlamıştır. İletişim alanında çift yönlü iletişimi sağlayan bu sosyal medya platformları, siyasetçilere seçmenlerine daha kolay, daha hızlı ve etkileşimli bir iletişim için büyük bir fırsat sağlamıştır. Siyasetçiler için en önemli olgu, seçmenleriyle iletişim halinde olarak seçim stratejilerini onların isteklerini, düşüncelerini ve sorunlarını dikkate alarak planlayıp aralarında bir bağ oluşturmaktır. Siyasal reklamlar ise siyasilerin ve partilerin seçmenlerine kendilerini ve savlarını etkili şekilde iletmelerini sağlayan en önemli araçlardan biridir. Bu durumda, sosyal medya araçları kullanılarak yapılan siyasal reklamların seçmenleri ne ölçüde etkilediği önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bağlamda çalışmada 2019 İstanbul'daki yerel seçimlerde yapılan siyasi içerikteki sosyal medya reklamlarının seçmenler üzerinde yarattığı etki, kantitatif araştırma yöntemlerinden çevrimiçi anket yöntemi kullanılarak ortaya çıkarılmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
With the development of technology in the 21st century, the internet has become an indispensable part of life. Especially, thanks to Web 2.0, communication has changed from one-way to two-way, an example people not only read articles on the internet but also they can comment and exchange ideas with each other. By the invention of smartphones, interaction has gained momentum and almost every segment of society has started to use social media platforms, which are instant sharing sites. These social media platforms, which provide two-way communication, especially in the area of communication, have provided politicians opportunity for their voters to communicate easily, rapidly and more interactively. The most important point for politicians is to plan their election strategies focusing on their problems, wishes, and thoughts in communication with their voters and creating a bond between them. Political advertisements are essential tools that anticipate politicians and parties to effectively communicate themselves and their arguments to their voters. In this circumstances, the extent to which political advertisements made using social media tools affect voters is an essential issue. In this context, the study will try to reveal how social media advertisements with political content made in the Local Elections in Istanbul in 2019 have an effect on the voters by using the online survey technique, one of the quantitative research methods.