Ekoloji alanındaki kavram yanılgıları üzerine nitel bir çalışma
A qualitative study on misconceptions in the field of ecology
  1. Tez No: 685873
  2. Yazar: AYSEL BAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH LEVENT TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Kavram yanılgısı, yanlış veya tutarsız bir fikir veya kavram olarak tanımlanır. Kavram yanılgıları geçmişten günümüze hemen her alanda karşımıza çıkmaktadır. Bu tez çalışması, ekoloji alanında yayınlanan ve yanlış anlaşılmaları konu eden çalışmalardaki kavram yanılgılarına odaklanmıştır. Bu bağlamda söz konusu çalışmalar nitel yöntemle incelendikten ve içerik analizi yapıldıktan sonra ortaya konan yanılgıların konu temasında 34 alt tema ve 680 kod etrafında konumlandırılabileceği ortaya konmuştur. Konu temasında en yüksek kavram yanılgısı besin zinciri (98) alt temasında, en düşük kavram yanılgısı ise ekoloji tanımı (2) ve rekabet (2) alt temasında belirlenmiştir. Çalışma grubunun eğitim düzeyi temasında en yüksek frekansın ortaokul (233) alt temasında, en düşük frekansın ise lise ders kitabı (1) alt temasında olduğu; çalışma grubunun sınıf temasında en yüksek frekansın üniversite 3. Sınıf (111) alt temasında, en düşük frekansın ise ilkokul 1,2,3,4. Sınıf (0) ve üniversite 1. Sınıf (0) alt temasında görüldüğü; çalışma grubunun yaşı temasına göre en yüksek frekansın 12-14 yaş (54) alt temasında, en düşük frekansın ise 7-8 yaş (1) ve 13-15 yaş (1) alt temasında görüldüğü belirlenmiştir. Ekoloji alanındaki bazı kavram yanılgılarının çalışma grubunun eğitim düzeyi, sınıfı ve yaşı belirlenememiştir.
Özet (Çeviri)
Misconception definition is a wrong or inaccurate idea or conception. Misconceptions are encountered in almost every field from past to present. This thesis study focuses on misconceptions studies published in the field of ecology and misunderstandings. In this context, after examining these studies with the qualitative method, it has been revealed that the errors revealed can be located around 34 main titles and 680 statements. In the subject theme, the highest misconception was determined in the food chain (98) sub-theme, and the lowest misconception was determined in the definition of ecology (2) and competition (2) sub-theme. In the education level theme of the study group, the highest frequency was determined in the secondary school (233) sub-theme, and the lowest frequency was in the high school textbook (1) sub-theme; in the class theme of the study group, the highest frequency was observed in the university 3rd grade (111) sub-theme, and the lowest frequency was in primary school 1,2,3,4. class (0) and university 1st class (0) subtheme; according to the age theme of the study group, the highest frequency is seen at the age of 12-14. (54) sub-theme, and the lowest frequency was observed in the sub-themes seen at the 7-8 (1) and 13-15 (1). The education level, class and age of the study could not be determined which in some misconceptions in the fields of ecology.