Chlorella vulgaris mikroalginden biyodizel üretimine zirai atık kullanımının etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of agricultural waste usage on biodiesel production from Chlorella vulgaris microalgae
  1. Tez No: 685893
  2. Yazar: BADEL ERGÖRÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ERTUĞRUL KARATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Gerçekleştirilen tez çalışmasında biyodizel üretimi için fotoheterotrofik koşullarda Chlorella vulgaris'in lipid birikimi üzerine havuç posası kullanımının etkisi incelenmiştir. Lipid birikimi ve transesterifikasyon reaksiyonunu etkileyen önemli parametreler optimize edilmiştir. Fotoototrofik koşullar ile karşılaştırıldığında 0.5 g/L havuç posası şekeri eklenmesi 1.38 kat daha yüksek mikrobiyel gelişime ve 2.07 kat daha yüksek lipid konsantrasyonuna neden olmuştur. En yüksek lipid birikimi 0.5 g/L havuç posası şekeri eklenen fotoheterotrofik koşullar ve azot sınırlaması altında %44.8 olarak gözlemlenmiştir. Test edilen yöntemler arasında en yüksek C16+C18 FAME içeriği çok kısa sürede ve 30oC gibi ortalama sıcaklıkta in situ transesterifikasyon ile %95.1 olarak belirlenmiştir. Sentezlenen metil esterlerin çoğu yakıt özelliğinin ASTM D6751 ve EN 14214 standartlarıyla uyumlu olduğu belirlenmiştir. Gerçekleştirilen tez çalışması biyodizel üretimi için fotoheterotrofik koşullarda havuç posasının mikrobiyel gelişim ve lipid birimi üzerine etkisiyle ilgili ilk rapordur.
Özet (Çeviri)
The this thesis reports the usage of carrot pomace on lipid accumulation of Chlorella vulgaris in photoheterotrophic conditions for biodiesel production. The important parameters which effect lipid accumulation and transesterification reaction were optimized. The addition of 0.5 g/L carrot pomace sugar caused 1.38 times higher microalgae growth and 2.07 time higher lipid concentration when compared with the photoautotrophic conditions. The highest lipid accumulation was observed as 44.8% under nitrogen limitation and photoheterotrophic conditions supplemented with 0.5 g/L pomace sugar. The highest C16+C18 FAME content was determined as 95.1% by in situ transesterification in a very short time and moderate temperature such as 30 °C among the tested approaches. It can be concluded that most fuel properties of synthesized methyl esters were found to well match with ASTM D6751 and EN 14214 standards. To the best of our knowledge, this is the first report about the effect of carrot pomace on microalgae growth and lipid accumulation in photoheterotrophic conditions for biodiesel production.