Ürdün'de annelerin tütün kullanımı ile emzirmenin sürdürülmesi ilişkisi
Association between maternal tobacco use and continuationbreastfeeding in Jordan
- Tez No: 685894
- Danışmanlar: PROF. DR. SIDDİKA SONGÜL YALÇIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Ürdün'de Annelerin Tütün Kullanımı ile Emzirmenin Sürdürülmesi İlişkisi. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Uzmanlık Tezi, Ankara, 2021. Anne sütü, bebek beslenmesinin en önemli parçasıdır. Annenin emzirme döneminde tütün kullanımının anne sütünün miktarını, yağ ve vitamin değerlerini azaltması gibi negatif etkileri bulunmaktadır. Sigara ve nargile, Ürdün'de yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada yaşı 25 aydan küçük bebeği olan annelerin sigara ve nargile kullanım durumları ile emzirmenin devamlılığı ile ilişkisinin incelenmesi amaçlandı. Ürdün Nüfus ve Aile Sağlığı Araştırması 2012 ve 2017-18 verileri kullanıldı. Örneklemimiz, annenin son doğan çocuğu, yaşı
Özet (Çeviri)
Association between maternal tobacco use and continuation breastfeeding in Jordan. Hacettepe University Faculty of Medicine, Department of Pediatrics, Thesis, Ankara, 2021. Breastfeeding is the most important component of infant feeding and nutrition. Maternal smoking is suspected to have negative impacts on breastfeeding, such as decreasing the quantity of breast milk, reducing vitamin and fat concentrations in the milk in the late lactation period. Cigarette and water pipe tobacco products are widely used in Jordan. We aimed to estimate the association between use of different tobacco products and the rates of current breastfeeding. Data from Jordan's Population and Health Surveys 2012 and 2017-18 were examined. Last-born, living children, aged