Toprak tekstürünün infiltrasyon parametreleri üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of soil texture on infiltration parameters
- Tez No: 685919
- Danışmanlar: PROF. DR. LOKMAN DELİBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Toprak tekstürünün infiltrasyon parametreleri üzerine etkilerinin araştırıldığı bu çalışma, 2020-2021 yılları arasında Tekirdağ ili Saray ilçesi sınırlarında farklı tekstür sınıfına ait on dört farklı toprakta yürütülmüştür. Araştırmada farklı tekstür sınıfına ait topraklarda değişken seviyeli çift silindirli infiltrometre ile toprakların su alma hızı ve toprakların su alma derinliği hesaplanmıştır. Araştırmada yer alan on dört farklı toprak verileri tablolara işlenmiştir. Tablolara işlenen hesaplamalardan Excel üs regrasyon türü seçilerek Z = k.ta eşitliğine uygun grafik eğrileri oluşturulmuş ve oluşturulan eğrilerden toplam infiltrasyon ve infiltrasyon hızı denklemleri bulunmuştur. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre toprağın tekstür sınıfına bağlı olarak başlangıçta infiltrasyon hızı ve infiltre olan su derinliğinin fazla olduğu, zaman geçtikçe infiltrasyon hızının ve infiltre olan su derinliğinin düştüğü, buna bağlı olarak da toprakta tutulan su miktarının başlangıçtan sona doğru arttığı gözlemlenmiştir. Toprak tekstüründen, kum ve kil oranı ile infiltrasyon eşitliğindeki parametreler arasında yüksek bir korelasyon tespit edilmiştir. Silt oranı ile infiltrasyon parametreleri arasında istatistiksel olarak önemli bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
This study, in which the effects of soil texture on infiltration parameters were investigated, was carried out in 14 different soils belonging to different texture classes in the borders of Saray district of Tekirdağ province between 2020-2021. In the research, the water intake rate of the soils and the water intake depth of the soils were calculated with a variable level double-cylinder infiltrometer in soils belonging to different texture classes. Fourteen different soil data included in the study were entered in the tables. From the calculations processed in the tables, the graphical curves in accordance with the Z = k.ta equation were created by selecting the Excel exponent regression type, and the total infiltration and infiltration rate equations were found from the curves. According to the results obtained from the study, depending on the texture class of the soil, it was observed that the infiltration rate and the infiltrating water depth were high, the infiltration rate and the infiltrating water depth at the beginning decreased as time passed, and consequently the amount of water retained in the soil increased from the beginning to the end. From the soil texture, a high correlation was found between the ratio of sand and clay and the parameters in the infiltration equation. No significant relationship was found between the comparison.