Konjenital kalp hastalığı olan çocukların aşılanma durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the vaccination status of children with congenital heart disease
  1. Tez No: 685930
  2. Yazar: KEVSER İREM CANTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUKİYE NURTEN ÖMEROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Pediatri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Pediatri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Aşılar tüm çocuklar gibi kalp hastalığı olan çocukların da sağlıklı bir yaşam sürmesi için büyük önem taşımaktadır. Ancak mevcut hastalıkları nedeniyle bu çocukların aşı takvimlerinde aksamalar olabilmektedir. Bu çalışmanın amacı konjenital kalp hastalığı olan çocukların aşılanma durumlarının değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntemler: Bu çalışma İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi ve İstanbul Cerrahpaşa-Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Kardiyoloji polikliniğinde düzenli olarak takip edilen 0-8 yaş arası 188 konjenital kalp hastalığı olan çocuğun ailelerine anket uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Ankette aile bilgileri, çocukların tıbbi özgeçmişleri ve aşılanma durumları sorgulanmıştır. Ulusal aşı takviminde yer alan ve almayan aşılar ile Pavilizumab uygulanıp uygulanmadığı kaydedilmiştir. İstatistiksel analizler NCSS 2007 Statistical Software programı ile yapılmıştır. Bulgular: Bu çalışmada kalp hastalığı olan çocukların ulusal aşı takviminde yer alan aşılarla aşılanma oranları sağlıklı çocuklara kıyasla yüksek saptanmıştır. İnfluenza aşılanma oranı ise çok düşük bulunmuştur. Ek hastalık varlığında ise KKK ve suçiçeği aşılarının yapılma oranı daha düşüktür (p0,05). Sonuç: Konjenital kalp hastalığı olan çocukların kronik hastalıklarının takibi dışında aşılarının da düzenli ve eksiksiz yapılması sağlıklı bir yaşam sürmeleri açısından önem taşımaktadır. Bu çocukların izlemini yapan sağlık ekibinin aşı uygulamaları konusunda bilgi düzeylerini arttırması, aileleri aşılar hakkında bilgilendirmesi ve aşı uygulamalarının takibini yapmaları gereklidir.
Özet (Çeviri)
Objective: Vaccines are of great importance for children with heart disease, as well as for all children, to lead a healthy life. However, there may be delays in the vaccination schedules of these children due to their currently diseases. This study aims to evaluate the vaccination status of children with congenital heart disease. Material and Methods: This study was carried out by applying a questionnaire to the families of 188 children aged 0-8 years with congenital heart disease who were followed regularly in the Pediatric Cardiology outpatient clinic of Istanbul University, Istanbul Faculty of Medicine and Istanbul Cerrahpasa-Cerrahpasa Medical Faculty. In the questionnaire, family information, children's medical resumes and their vaccination status were questioned. It was recorded whether the vaccines included in the national vaccination calendar were applied or not and pavilizumab is applied or not. Statistical analysis was done with the NCSS 2007 Statistical Software program. Results: In this study, vaccination rates of children with heart disease with vaccines included in the national vaccination calendar were found to be higher than healthy children. Influenza vaccination rate was very low. MMR and chickenpox vaccinations were low in the presence of additional diseases (p0,05). Conclusion: In addition to the follow-up of chronic diseases of children with congenital heart disease, regular and complete vaccinations are important for them to lead a healthy life. The healthcare team that monitors these children should increase their knowledge about vaccination practices, inform families about vaccines, and follow up on vaccination practices.