Blok zinciri tabanlı kripto paraların çalışma yöntemlerinin araştırılması
Investigation of the working methods of blockchain based crypto currencies
  1. Tez No: 685956
  2. Yazar: ENGİN AKKOCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN BULUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bir e-posta grubuna 2008 senesinde Satoshi Nakamoto tarafından gönderilen bir makale ile tanıtılan ve 2009 senesinde kullanımına başlanılan kripto para teknolojisi geçen zaman zarfında, dünya üzerinde gerek ekonomik gerekse teknolojik bir çok unsuru değiştirmiş ve bir devrim olarak kabul edilmiştir. Devletlerden, kişilerden ve sistemlerden bağımsız çalışan kripto paralar, merkezi olmadan, para transfer işlemlerinde aracı kurumları ortadan kaldırırken, büyük bir yatırım aracı haline dönüşmüş ve giderek kullanımı artmıştır. Özellikle son zamanlarda devletlerin gündemlerine aldıkları kripto paraların nasıl çalıştıkları, hangi algoritmaları kullandıkları, kullanılan bu algoritmaları nasıl bir senkronizasyon ile çalıştırdıkları gibi konularda kaynak bulmak zor olduğu gibi bir anlam karmaşası da yaşanmaktadır. Ayrıca kripto paraların nasıl olup da devletlerin dahi müdahale edemeyecekleri, dünyada elektrik ve internet olduğu sürece bu sistemin nasıl çalışmaya devam edeceği birçok kişi tarafından merak konusu olmuştur. Zaman içerisinde kripto paraların hem çalışma düzenleri hem de güvenlikleri açısından bir takım problemler ortaya çıkmıştır. Bu tez çalışmasında kripto paraların, Bitcoin özelinde, hangi algoritmaları nasıl bir senkronizasyon ile kullandıkları, blok zinciri teknolojisi ile kripto paraların nasıl bir ilişkisi olduğu gibi konular detaylı olarak anlatılmış ve geliştirilmeleri açısından bir takım önerilerde bulunulmuştur. Son olarak, bu tezde yer alan önerilerin uygulandığı bir kripto para simülatörü geliştirilmiş ve önerilerin uygulanabilirliği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cryptocurrency technology which has been introduced into a mailing list with a paper by Satoshi Nakamoto in 2008 and is being used since 2009 has changed many aspects in both finance and technology and is regarded as a revolution. Cryptocurrencies working independently of the governments, persons and systems without central bodies, has turned into a very popular means of investment and increased in demand while eliminating intermediary companies of money transfer. Governments has been closely monitoring cryptocurrencies particularly in the recent years and trying to find out how they work and utilise, and syncronise their algorithms especially in a scarsely sourced and confusing environment. In addition, cryptocurrencies are a topic of debate by many regarding how they will be able to operate even when the governmental bodies cannot intervene and the fact that the cryptocurrency system will be operational as long as it has the essential supplies such as power and internet. Cryptocurrencies have over time developed certain problems regarding security and how they work. In this dissertation, it has been detailed how the cryptocurrencies, specifically Bitcoin, utilise their synronisation with their algorythms and the type of their relationship with the block-chain technology along with a number of suggestions for further development. Lastly, in this study, a cryptocurrency simulator has been developed demonstrating the applicability of the suggested development strategies in practice.