Specification and verification of ISDN layer 2 using SDL 92
ISDN ikinci katmanının SDL 92 kullanılarak belirtimi ve geçerlilik sınaması
- Tez No: 68599
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
öz ISDN 2. KATMANININ SDL 92 KULLANILARAK BELİRTİMİ VE GEÇERLİLİK SINAMASI Çenberci, Doğuş Yüksek Lisans, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Kemal İnan Ocak 1997, 115 sayfa Bu tez çalışmasında iki iş başarılmıştır: İlk olarak, Tümleşik Hizmetler Sayısal Şebekesi (ISDN) kullanıcı-şebeke arabirimi veri bağlantı katmanı (Katman 2) hizmetlerinin, SDL aracı Object Geode kullanılarak belirtimi gerçekleştirilmiştir. Daha sonra bu belirtim, geçerliliğinin sınanmasının yanı sıra, SDL aracının benzetim ve çözümleme yeteneklerinin keşfedilmesi amacı ile, çeşitli test senaryoları için mesaj sırası grafikleri (MSC) ile birlikte çözümlenmiştir. Anahtar Sözcükler : ISDN Katman 2, SDL, MSC, Object Geode iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SPECIFICATION AND VERIFICATION OF ISDN LAYER 2 USING SDL 92 Çenberci, Doğuş M.Sc, Department of Electrical and Electronics Engineering Supervisor : Prof. Dr. Kemal İnan January 1997, 115 pages In this thesis two tasks were accomplished: First, Integrated Services Digital Network (ISDN) user-network interface data link layer (Layer 2) services were specified using the SDL tool Object Geode. Second, the specification was analyzed jointly with message sequence charts (MSC's), for various test scenarios to validate the specification as well as exploring the simulation and analysis capabilities of the tool Object Geode. Keywords : ISDN Layer 2, SDL, MSC, Object Geode 111