Conformation to organizational standarts through process modeling tolls
Organizasyonların süreç modelleme araçları ile standartlara uyarlanması
- Tez No: 68600
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ H. DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
öz ORGANİZASYONLARIN SÜREÇ MODELLEME ARAÇLARI İLE STANDARTLARA UYARLANMASI Çalış, Yılmaz Yüksek Lisans, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Ali H. Doğru Mayıs 1997, 96 sayfa Ürün ve servis kalitelerinin onları yaratan süreçlere dayandığı genel olarak kabul edilmiştir. Böylece bu süreçlerin kalitesini yükseltme sorunu önem kazanmaktadır. Bu tez çalışmasında, organizasyonların yapılarını ISO 9000 Uluslararası Standardı ile uyumlu hale getirme işleminde kullanılabilecek ve bir süreç modeleme aracı, ProSLCSE, ile tanımlanan bir metodoloji önerilmektedir. Organizasyonların süreçlerinin ISO 9000 uyumluluğu çalışmalarına yardımcı olmak için tanımlanan süreç modeli, hem organizasyonlar hem de uzmanlar tarafından elektronik bir reçete olarak kullanılabilir. Amaç, endüstrideki ISO 9000 belgesi alma konusundaki büyüyen ihtiyacı görerek bu konuda çalışan uzmanları otomatik araçlarla desteklemektir. Endüstrideki talep, rekabet baskısıyla da oluşmaktadır çünkü markette kalite ve standartlar daha önemli olmaya başlamıştır. Bu tür standartların uygulanmasındaki amaç hedef organizasyonlarda kalitenin yükseltilmesidir. Ayrıca süreç modelleme, ProSLCSE, iş akışı yönetimi ve ISO 9000 ile ilgili temel bilgiler de verilmektedir. Anahtar Kelimeler : Süreç modelleme, ISO 9000, ProSLCSE iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CONFORMATION TO ORGANIZATIONAL STANDARDS THROUGH PROCESS MODELING TOOLS Çalış, Yılmaz MS., Department of Computer Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Ali H. Doğru May 1997, 96 pages It is generally accepted that the quality of products and services depend on the process which creates them. At this point, the problem of enhancing the quality of these processes gains importance. In this thesis, a methodology is proposed to be used in transforming organizations' structures to comply with the International Standards, ISO 9000 using a process modeling tool, ProSLCSE. An implemented process model, for guiding the operations in improving an organizations process for ISO 9000 compliance, can be used as an electronic recipe for the organization, as well as for the consultants. The purpose is to address the growing need in the industry for certification, and to equip the consultants offering related help, with automated tools. The demand in the industry is driven partially by competitive pressures, due to the markets sensitivity towards quality and standards. The goal in implementing such standards is improved quality for the target organizations. An introduction to process modeling, workflow management, ProSLCSE and ISO 9000 are also included. Keywords : Process modeling, ISO 9000, ProSLCSE m