Mümtehine suresinde imtihan
The testing (imtihan) in the surah Mumtahanah
  1. Tez No: 685993
  2. Yazar: ABDULLAH AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
“Mümtehine Sûresinde İmtihan”başlıklı Yüksek Lisans tezimiz, Kur'ân-ı Kerîm'in bütünlüğü göz önünde bulundurularak Mümtehine Sûresi çerçevesinde ele alınmaya çalışılmıştır. Çalışmamızda öncelikle Kur'ân'da imtihan ile ilişkili olan temel kavramlar tespit edilmiş, Kur'ân örnekliğinde insanların karşılaşmış oldukları imtihan çeşitlerine yer verilmiştir. Tezimizi sınırlandırmış olduğumuz Mümtehine Sûresi hakkında; sûre adı, nüzûl zamanı, nüzûl sebebi, diğer sûrelerle münasebeti bağlamında araştırma yapılarak bilgi verilmeye çalışılmıştır.“Mümtehine Sûresinde İmtihan”başlığı altında Müslümanların öteki ile imtihanı Kur'ân rehberliğinde Hz. Âdem'den (a.s) başlayarak Hz. Muhammed'e (s.a.v) kadar çeşitli peygamberler örnekliğinde incelenmiştir. Günümüze ışık tutması açısından Hz. Peygamber (s.a.v) ve ashabının öteki ile imtihanı Mekke ve Medine dönemlerine ayrılarak detaylı bir şekilde incelenmiş ve günümüz Müslümanlarının öteki ile imtihanları üzerinde durulmuştur. Araştırmamızın bireysel ve toplumsal imtihanlarımıza karşı yardımcı olması amaçlanmıştır. Çalışmamızda konumuzla ilişkili olması ve okuyucuya daha geniş bir bakış açısı kazandırması maksadıyla Kur'ân-ı Kerîm'den çeşitli ayetlere yer verilmiş, klasik-modern tefsir kaynaklarına müracaat edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Master thesis we worked on named“The Testing (Imtihan) in the Surah Mumtahanah”has been examined in the framework of Surah Mumtahanah with considering the integrity of The Quran. In this work the basic concepts related to The Testing in The Quran have been determined and the types of the Testings that people have faced from The Quran are included. Regarding the Surah Mumtahanah that we have limited our thesis; has been tried to give information about name of the surah, revelation (nüzûl) time, revelation reason, relations with other surahs by doing extensive research. The Testing Muslims with others inspected under the title“The Testing (Imtihan) in the Surah Mumtahanah”with respect to The Quran in the examples of various prophets starting from The Prophet Adam to The Prophet Muhammad (Sm.). In terms of to shed light on the present the Testing of The Prophet Muhammad (Sm.) and sahabah examined in detail with splitting into Mekka and Medinah periods and focused on the Testing with others of todays Muslims. Our researchs aimed to be a guided study to the Testing in case of our individual or social contact. In our work various ayahs from The Qur'an are included, many tafsir sources have been consulted because they related with the topic and its aimed to give the reader a broader perspective.