Sorun bildirme niyeti ile psikolojik güvenlik arasındaki ilişki
Relationship between whistleblowing intention and psychological safety
  1. Tez No: 686002
  2. Yazar: BURAK BORULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN NUR KARABEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı psikolojik güvenlik ile sorun bildirme niyeti arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmada psikolojik güvenliğin sorun bildirmenin türleri olan içsel ve dışsal sorun bildirme niyetlerine etkisi ile eylemsiz kalma niyetine etkisi ele alınmıştır. Teorik kısımda öncelikle örgüt içi yanlış davranışlar kısaca özetlenmiş, daha sonra sorun bildirme ve psikolojik güvenlik kavramları tanıtılmıştır. Çalışmanın uygulama kısmında daha önce yapılan çalışmaların ulaştığı sonuçlar incelenerek hipotezler oluşturulmuş ve hipotezlerin testi için Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi bünyesinde İşletme Lisans Programında öğrenim gören öğrencilerden halihazırda bir işletmede çalışanlar arasından 1053 kişiden anket yöntemi ile veriler toplanmıştır. Toplanan verilerle korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Analizler sonucunda psikolojik güvenliğin bir bütün olarak sorun bildirme niyetini artırdığı bulunmuştur. Ayrıca psikolojik güvenliğin sorun bildirme niyetinin her iki türünü (içsel-dışsal) olumlu etkilediği görülmüştür. Buna karşın psikolojik güvenliğin eylemsiz kalma niyetini olumsuz etkilediği bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Daha sonra doldurulacaktıThe aim of this study is to investigate the relationship between psychological safety and whistleblowing intention. In this study, the effects of psychological safety on internal and external whistleblowing intentions, which are the types of whistleblowing intentions are examined. Also, the impact of psychological safety on intention to non-action is discussed. In the theoretical framework first wrongdoings in the organization are briefly summarized and then the concepts of whistleblowing and psychological safety were introduced. In the application part, firstly, hypotheses were created in light of the results of former studies. To test these hypotheses, data were collected from 1053 people, who are currently working in a business, among students studying in the Undergraduate Program in Business Administration at Atatürk University Open Education Faculty by survey method. Correlation and regression analyses were conducted. As a result of the analyses it was observed that as psychological safety increase whistleblowing intention in total. It was also found that psychological safety has a positive effect on both internal and external whistleblowing intentions. On the other hand, it was found that psychological safety negatively affects the intention to non-action.