Derin kazı iksa yapısında tasarımının ve deformasyonlarının incelenmesi
Investigation of design and deformations in the deep excavation shoring structure
  1. Tez No: 686010
  2. Yazar: SEYFULLAH ŞENGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE BENGÜ SÜNBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Günümüzde büyük şehirlerde ve şehir merkezlerinde nüfusun artması ile inşaat alanlarının yetersiz kalması, arazi değerlerinin artması ve zemin üzerindeki yapı yükseklik kısıtlamaları mevcut arazilerin daha verimli kullanımına yöneltmiştir. Ayrıca kentleşmenin yaygınlaştığı bölgelerde ulaşım problemleri yaşanması yer altı yapıların inşasını mecbur bırakmıştır. Bu durumlar sonucunda inşaat sektöründe derin kazı çalışmaları önem kazanmıştır. Derin kazılar çok sayıda inşaat kalemini barındırdığı, çokça değişkenlerin olduğu zor ve karışık projelerdir. Derin kazılar geoteknik alanında uzmanlaşmış mühendislerce projelendirip inşa edilmektedir. Deri kazı çalışması esnasında zemin yer değiştirme hareketleri gösterebilmektedir. Zeminde oluşacak yer değişmeler kazı çalışmasında tehlike ve kazı çevresindeki yapılarda hasar oluşturacaktır. Bu nedenle derin kazıların destekleme sistemi yapılması gerekmektedir. Birçok alanda olduğu gibi geoteknik mühendisliği alanında da derin kazıların destekleme sistemleri geliştirilmiştir. Güvenli, ekonomik ve ihtiyaca uygun bir destek sisteminin seçilmesi derin kazı için çok önemlidir. İksa sisteminin elemanlarının seçimi, boyutlandırması ve analizi sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak yapılabilmektedir. İnşa edilmesi planlanan bir yapının çok katlı projelendirilmesi, bir bina için çok sayıda bodrum katı bulunması derin kazı yapılmasını gerektirmiş, derin kazıyı desteklemek ve yer altı suyu altında derin kazı çalışması yapılacağından dolayı iksa sistemi inşa edilmesi gerektiği görülmüştür. Bu çalışmada sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak projesinin derin kazı çalışması ele alınmış ve derin kazı iksa sisteminin elemanları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the increase in population in big cities and city centers, insufficient construction areas, increase in land values and building height restrictions on the ground have led to more efficient use of existing lands. In addition, the transportation problems in the regions where urbanization has become widespread forced the construction of underground structures. As a result of these situations, deep excavation works have gained importance in the construction sector. Deep excavations are difficult and complex projects involving many construction items and many variables. Deep excavations are designed and constructed by engineers specialized in geotechnical fields. During the leather excavation, the ground may show displacement movements. The displacements that will occur in the ground will cause danger during excavation work and damage to the structures around the excavation. For this reason, it is necessary to make a support system for deep excavations. Support systems for deep excavations have been developed in the field of geotechnical engineering, as in many other fields. Choosing a safe, economical and appropriate support system is very important for deep excavation. The selection, dimensioning and analysis of the elements of the shoring system can be done using the finite element method. The multi-storey design of a building planned to be built, the presence of many basement floors for a building required deep excavation, it was seen that a shoring system should be built to support the deep excavation and deep excavation work under the groundwater. In this study, the deep excavation work of the project was handled using the finite element method and the elements of the deep excavation shoring system were examined.