Çağdaş Türkçe tefsirlerde Hadîd Suresi'ne yaklaşımlar: Elmalılı, Ömer Nasuhi Bilmen, Celal Yıldırım, Talât Koçyiğit ve Ömer Çelik'in tefsirleri bağlamında
Approaches to Surah al-Hadîd in contemporary Turkish exegesis in the context of expressions of Elmalılı, Ömer Nasuhi Bilmen, Celal Yıldırım, Talât Koçyiğit and Ömer Çelik
  1. Tez No: 686011
  2. Yazar: SEYHAN YABAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmada Hadîd suresinin nasıl yorumlandığının, bu sure örneğinde Osmanlı'dan sonraki dönemde ortaya çıkan yorum farklılıklarının, müfessirlerin tefsir yöntemleri konusundaki bakış açılarının ortaya konması amaçlanmıştır. Cumhuriyetin ilanından sonra Türkiye'de yazılmış çağdaş Türkçe tefsirler arasında yüzyıllık planda bir karşılaştırma yapılıp Hadîd suresine ait yorumlar incelenmiştir. Müfessirlerin birbirlerine yakın yorumları veya âyetlere getirdikleri farklı yorumlar, bu yorumlar arasındaki temel farklar ortaya konmuş, tenkit ve değerlendirmelerde bulunulmuştur. Çalışmanın birinci bölümü yani giriş bölümünde araştırmanın konusu, amacı, kapsamı ve metoduna yer verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde Cumhuriyet tarihi boyunca ülkemizde yazılmış tefsirleri üç başlık altında toplayarak 1920 ile 1950 arası yazılanlar, 1950 ile 1980 arası yazılanlar ve 1980 ile 2019 arası yazılanlar hakkında detaylı bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde ise Hadîd suresinin genel tanıtımı, surenin Arapça metni ve Türkçe meali, ismi ve nazil olduğu yer, ihtiva ettiği konular, kendinden önceki Vâkıa suresiyle bağlantısı ve faziletleri üzerinde durulmuştur. Sonuç bölümünde ise Hadîd suresinin ihtiva ettiği konular ve getirilen yorumları inceleyerek bir karşılaştırma yapılmış ve kendi kanaatimiz ortaya konularak bir sonuca varılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reveal the interpretation of the Surah al- Hadîd, the differences of interpretation that emerged in the period after the Ottoman Empire in this surah example, and the perspectives of the commentators on the methods of exegesis. After the proclamation of the republic, comments about Surah al-Hadîd in contemporary Turkish exegesis have been examined and compared. The close comments and the different interpretations made by the commentators to the verses and, the main differences between these interpretations were revealed, criticized and evaluated. The first part of the study, namely the introduction part, includes the subject, purpose, scope and method of the research. In the second part of the study, detailed information is given about the exegesis written in our country during the history of the Republic under three headings, those written between 1920 and 1950, those written between 1950 and 1980, and those written between 1980 and 2019. In the third part, the general introduction of the Surah al-Hadîd, its Arabic text and its Turkish meaning, its name and the place where it was sent to, the subjects it contains, its connection with the previous Surah al-Vâkıa and its virtues are discussed. In conclusion part, a comparison is made by examining the subjects and comments brought in Surah al-Hadîd and it is tried to come to a conclusion by presenting our own opinion.