Kalite fonksiyon göçeriminin onlıne eğitim süreçlerine uyarlanması
Adaption of quality function deployment to online education processes
  1. Tez No: 686014
  2. Yazar: RECEP KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA FİRUZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kalite Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Günümüzde teknoloji ve bilimin hızla gelişim göstermesi, küreselleşen dünya ve artan rekabet koşulları tüm alanlarda büyük değişimlere sebebiyet vermektedir. Bu değişimler müşteri istek ve beklentilerini etkileyerek kalite çalışmalarına yön vermektedir. Hizmet sektörü tüm sektörler gibi günümüz koşullarında hızlı bir değişime uğramaktadır. Hizmet faaliyetlerinden biri olan uzaktan eğitim faaliyetleri öğrencilere zaman, etkinlik ve verimlilik yönünden avantajlar sağlaması sebebiyle öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Tüm süreçler gibi uzaktan eğitim faaliyetlerinin önemli amaçlarından birisi müşteri tatminini sağlamaktır. Bu bağlamda uzaktan eğitim faaliyetlerinde kalite çalışmalarının yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Kalite Fonksiyon Göçerimi, müşteri istek ve beklentilerini karşılamak amacıyla bu talepleri tasarım hedeflerine dönüştürmeye yarayan müşteri odaklı esnek bir kalite tekniğidir. Bu doğrultuda KFG'nin uzaktan eğitim süreçlerine uyarlanması ile öğrenci memnuniyetinin sağlanması hedeflenmektedir. Tez kapsamında yapılan bu çalışmada öğrenci geri dönüşleri ve Servqual hizmet kalitesinin 5 boyut altındaki 22 değişkeni birleştirilerek 25 ifadelik öğrencilerin ihtiyaçları oluşturulmuştur. 152 öğrenciden toplanılan performans ve hedef kalite değerleri verileri bulanıklaştırılarak kalite evinin performans ve hedef skorlarının temelini oluşturmuştur. Öğretim elemanlarının görüşleri doğrultusunda ihtiyaçların öğrenci memnuniyetini arttırma derecesi irdelenerek KFG'deki öğrenci memnuniyetini arttırma derecesi kısmına dahil edilmiştir. Yapılan teknik hesaplamalar ile teknik gereksinimlerin önem puanları hesaplanmıştır. Bulanık değerler durulaştırılmış ve teknik gereksinimler önceliklendirilerek çalışma tamamlanmıştır. Çalışma, bulanık tabanlı KFG yaklaşımının uzaktan veya online eğitim süreçlerine uyarlanması ile elde edilen sonuçlara bakıldığında, uzaktan eğitim sisteminde ders sonlarında mevcut dersin değerlendirme bölümünün konulması, öğretim elemanlarına uzaktan eğitim sisteminde sunum ve anlatım teknikleri üzerine dersler verilmesi ve uzaktan eğitim sisteminde canlı yardımın verilmesi teknik gereksinimleri seçilmiş ve sistemin iyileştirilmesi konusunda yapılacak çalışmaların bu teknik gereksinimler üzerinden başlaması tavsiye edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In Today, the rapid development of technology and science, the globalizing world and increasing competition conditions cause great changes in all fields. These changes affect customer demands and expectations and shape quality studies. The service sector, like all sectors, is undergoing a rapid change in today's conditions. E-learning activities which are one of the service activities are preferred by students because they provide advantages in terms of time, efficiency and productivity. Like all processes, one of the important purposes of E-learning activities is to provide customer satisfaction. In this context, there is a need for quality studies in distance education activities. Quality Function Deployment are flexible and customer-oriented quality technique that transforms these demands into design goals in order to meet customer demands and expectations. In this direction, it is aimed to ensure student satisfaction by adapting QFD to distance education processes. In this study conducted within the scope of the thesis, students' needs with 25 statements were formed by combining 22 variables under 5 dimensions of student feedback and Servqual service quality. The performance and target quality values collected from 152 students were blurred and formed the basis of the performance and target scores of the house of quality. In line with the opinions of the instructors, the degree of increasing student satisfaction was included in the degree of increasing student satisfaction in KFG. With the technical calculations made, the importance scores of the technical requirements were calculated. The fuzzy values were clarified and the study was completed by prioritizing the technical requirements. Considering the results obtained by adapting the fuzzy-based KFG approach to e-learning or online education processes, the technical requirements of placing the evaluation section of the current course in the e-learning system at the end of the course, giving lectures on presentation and teaching techniques in e-learning system and providing live assistance in the e-learning system. It has been recommended that the work to be carried out on the improvement of the system should start with these technical requirements.