Rozi Sayit'in şiirleri (İnceleme-metin-aktarma)
Rozi Sayit's poetries (Analysis-text-translation)
  1. Tez No: 686048
  2. Yazar: MIHERELA TAIWAIKU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET KORAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrasya Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 554
Özet
Çağdaş Uygur edebiyatının önemli şairlerinden Rozi Sayit'in manzum eserleri, onun bizzat yaşadığı siyasi ve sosyal değişimlerle dolu geçmişine bağlı olarak, inişli ve çıkışlı hayatından biriktirdiği ve olgunlaştırdığı hayat derslerinin ve ilhamının meyvesi olması bakımından önemlidir. Sayit, halkçı, hak sözlü ve yürekli bir sosyal şairi olarak, komünist sistemdeki baskıcı düzeni ve istila altındaki toplumu gerçekçi bir şekilde gözlemlemiştir. Mevcut sorunları eserlerinde ana hatlarıyla ele almış, değerlendirmiş ve yorumlamıştır. Bu çalışmada, Sayit'in hayatı ve manzum eserleri üzerinde inceleme yapılmıştır. Giriş bölümünde, Doğu Türkistan'ın Çin istilasından bugüne kadar olan yakın zaman siyasî ve sosyal tarihi, farklı dönüm noktalarına göre dört küçük bölümde anlatılmış ve gerekli analizler yapılmıştır. Sonra, elde edilen birinci el kaynaklar ve diğer ilgili makale ve hatıralar esasında Sayit'in edebî hayatı ve eserleri hakkında malumatlar derlenmiş ve yorumlanmıştır. Birinci bölümde, Sayit'in manzum eserleri şekil, muhteva ve dil üslup bakımından örnekleriyle detaylıca incelenmiştir. İnceleme için Sayit'in vefatına yakın neşredilen“Rozi Sayit Şéirliridin(1)(2)”adlı iki ciltli şiirler toplamındaki bütün eserler esas alınmıştır. İkinci bölümde, Sayit'in Türkçeye aktarılan seçilmiş şiirleri, orijinal metin ve çevirisi şeklinde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The poetic works of Rozi Sayit, who is one of the prominent poets of Modern Uygur Literature, are significant such that they are the fruits of his mature and inspired lessons culminated during a roller-coaster life full of political and social upheavals. Sayit, being a democrat, sincere and courageous social poet, has observed realistically the oppressive organization of the communist system as well as the invaded society. He has outlined the current problems, evaluated and interpreted them in his works. In this dissertation, life and poetic works of Sayit are studied. In Chapter One, political and social near history of Eastern Turkestan since the Chinese invasion, are discussed and analyzed in four short sections according to different inflection points. In Chapter Two, using primary resources, articles, and memoirs, information regarding Sayit's literary life and works are compiled and interpreted. In Chapter Three, a detailed analysis is conducted on Sayit's exemplified poems with regards to form, content and language expression/style/genre. This analysis is based on the two volume collection of poetry titled as“Rozi Sayit Şéirliridin (1)(2)”, which was published near his death. In the Final Chapter, selected Turkish translations of Sayit's poems are presented together with their original texts.