Denizli yöresinde insan ve sığır kan serumlarının brusellozis yönünden serolojik yöntemlerle karşılaştırmalı olarak incelenmesi
The Comparative examination of the human and cattle serums by using serological tests concerning brucellosis
- Tez No: 22948
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. BASRİ GÜLCÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Denizli ve yöresinden 1012 insan, 1700 sığır olmak üzere toplam 2712 kanserumu temin edilmiş, bunlara Roz-Bengal Pleyt Test ( RBPT ), Serum Aglutinasyon Test ( SAT ), Rivanol Test ( RT ) ve Komplement Fikzasyon Test ( CFT ) uygulanmıştır. » İnsan kanserumları ; Bru3ellozis belirtilerine ben zer belirtilerle hastanelere başvuran 300, laboratuvarımıza başvuran 86/ve riskli meslekler grubundan ( veteriner hekim, hayvan yetiştiricileri, slitçU, kasap vs. ) 626 olmak üze re toplam 1012 kişiden temin edilirken; sığır kanserumları, rastgele örnekleme yöntemiyle 750, mezbahadan 608, laboratuvarımıza gönderilen yavru atmış sığırlara ait 185, Acıpayam Tarım İşletmesi MUdUrlüğU'nden 157 olmak üzere toplam 1700 hayvandan temin edilmiştir. Toplam 1012 insan kanserumunun serolojik incelemelerinde 1 RBPT ile 147 ( % 14.5 ), SAT ile I 69 ( % 16.6 ), RT île 135 ( % 13.3 ), CtfT ile 133 ( % 13. I ) pozitif sonuç elde edilmiştir. Toplam 1700 sığır kanserumunun serolojik incelemelerinde! RBPT ile 121 ( % 7.1 ), SAT ile 149 ( % 8.8 ), RT ile 78 ( % 4.6 ), CPT ile 81 ( % 4.8 ) pozitif sonuç elde edilmiştir. Araştırmamız neticesinde; akut Brusellozis'de SAT ile en yüksek pozitif reaksiyon elde edilirken, aşılı hayvanlarda RT ile BIT paralel çalışmış, RBPT de iyi bir tarama testi olarak tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
62 9. SUMMARY The Comparative Examination of The Human and Cattle Serums by Using Serological Tests Concerning Brucellosis In this studyj 1012 sera from human 1700 sera from cattle ( total 2712 sera ) were collected and tested with Rose-Bengal Plate Test ( RBPT ), Serum Aglutination Test ( SAT ), Rivanol Test ( RT ) and Complement Fixation Test ( OFT ). Human sera were obtained from 300 people who applied to hospital with complaint of Brucellosis, 86 people applied to our laboratory, 626 sera were obtained from jobs with risk ( Veterinaries, breeders of animal, milkman, butchers, etc. ), 750 cattle sera were obtained with the way of random sample, 608 sera from slaughterhouse, 185 sera from aborted cattle, 157 sera from Acıpayam State Farm. 147 sera ( 14.5 % ) with RBPT, 169 sera ( 16.6 %. ). with SAT, 135: sera, ( 13.3 % ) with RT, 133 sera ( 13. 1 % ).. with.GPT were positive, in I0I2..total.Jiuman.3era«, 121 sera ( 7.1 % ) with RBPT, 149 sera ( 8.8 % ) with SAT, 78 sera ( 4.6 % ) with RT, 81 sera ( 4.8 % ) with CPT were positive in 1700 total cattle sera. According to the result of our research} SAT gave higlest positive reaction in the acut Brucellosis. Also the result of RT and CPT were paralel in the vaccinated animals. RBPT was the good test for screen test.