Nörogirişimcilik: Yaratıcılık, fırsat tanımlama ve karar verme sürecine yönelik bir araştırma
Neuroentrepreneurship: A research on creativity, opportunity recognition and decision making
- Tez No: 686056
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE İRMİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Nörogirişimcilik girişimcinin ve girişimci davranışın beyin temelli bir anlayışla açıklanmasına olanak tanıyan disiplinlerarası bir alandır. Bu çalışmada girişimciler ile girişimci olmayan bireylerin yaratıcı düşünme, fırsat tanımlama ve karar verme esnasında gerçekleşen beyin aktiviteleri arasında fark olup olmadığı araştırılmış; ayrıca gruplar arasında mizaç ve karakter özellikleri açısından farklılık olup olmadığı incelenmiştir. Çalışma kapsamında belirlenen araştırma sorularına yönelik veri toplanabilmesi için EEG, ERP ve Mizaç ve Karakter ölçeğinden (TCI) faydalanılmıştır. Üç farklı teknik ile toplanan veriler Winegg, SPSS ve Pyhton programları kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre girişimciler ile girişimci olmayan katılımcıların yaratıcı düşünme, fırsat tanımlama ve karar verme esnasında gerçekleşen beyin aktiviteleri arasında farklılık olduğu görülmüştür. Ayrıca girişimciler ile girişimci olmayan katılımcılar arasında bir mizaç ve üç karakter özelliği açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu bulunmuştur. Araştırmada beyin aktiviteleri ile mizaç ve karakter özellikleri arasında ilişki olup olmadığı test edilmiştir. Test sonuçlarına göre belirli beyin aktiviteleri ile belirli mizaç ve karakter özellikleri arasında anlamlı düzeyde ilişki olduğu görülmüştür. Araştırmanın her aşamasından elde edilen veriler kullanılarak Deep Learning tekniği ile girişimcileri tahmin edebilecek bir model geliştirilmiştir. Model, girişimciler ile girişimci olmayan katılımcıların beyin aktiviteleri düzeyinde birbirinden ayırt edilebileceğini göstermektedir. Çalışmanın sonunda nörogirişimcilik alanı ile ilgili önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Neuroentrepreneurship is a multidisciplinary field that explains entrepreneur and entrepreneurial behavior based on a brain-driven approach. In this study, it was investigated whether there were differences between entrepreneurs' and nonentrepreneurs' brain activities during creative thinking, opportunity recognition and decision making, also it was examined whether there were differences between groups in terms of temperament and character traits. EEG, ERP and Temperament and Character scale (TCI) were used to collect data to answer the research questions. Data which were collected with three different techniques were analyzed with Winegg, SPSS and Python. According to the findings, it was seen that there is a difference between the brain activities of entrepreneurs and non-entrepreneurs during creative thinking, opportunity recognition and decision making. Additionally, a statistically significant difference was foundbetween entrepreneurs and non-entrepreneurs in terms of one temperament and three character traits. It was tested whether there was a relationship between brain activities and temperament and character traits. According to the test results, a statistically significant relationship was found between certain brain activities and temperament and character traits. A model has been developed which may forecast entrepreneur with deep learning technique by using data which obtained from each stage of the research. The model shows that entrepreneur and nonentrepreneur participants can be distinguished in the level of brain activity. At the end of the study, recommendations were given about the field of neuroentrepreneurship.