İmam Gazzâlî'nin Tahsînü'l-Meâhiz kitabı mâli muâmelât bölümünde yer alan usûlî görüşleri (Uygulamalı bir çalışma)
Imam Gazzali's procedure opinions in the financial treatment section of Tahsinu'l-Maahiz book (A practical study)
  1. Tez No: 686084
  2. Yazar: ELMUGDAD ABDALHAMID BASHIR ABDALHAMID
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MARWAN MOHAMMED ABDULLAH MOGHALLES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bilindiği gibi fıkıh usûlünde yer alan konularda istinbat esasdır. İmam Gazzâli Tahsînü'l-Meâhiz adlı kitabında fıkıh usûlünün birçok türünde ve alanında çok sayıda usûli görüşleri ele almıştır. Onun bu ele alışı, bu görüşlerin uygulanması ve istidlal yönteminin açıklanması anlamına gelmektedir. Bu durum da bu konunun önemini göstermektedir. Özellikle İmam Gazzâlî'nin fıkıh usûlü alanında muteber imamlardan birisi olması çalışma konusunun, bahsi geçen bu usûlî görüşlerini bir araya getirerek bunlar aracılığıyla istidlâl yöntemini açıklama şeklinde olmasınına karar verilmiştir. Çalışma alanı sadece bahsi geçen kitabın muâmelat bölümü ile sınırlı tutulmuş ve çalışmanan başlığı;“İmam Gazzâlî'nin Tahsînü'l-Meâhiz Kitabı Mâli Muâmelât Bölümünde Yer Alan Usûli Görüşleri”olarak seçilmiştir. Çalışma giriş, beş ana bölüm ve bunların alt başlıkları ile sonuç bölümünden oluşmuştur. Birinci bölümde fıkıh ve usûl kavramları açıklanmış, imam Gazzâlî ve kitabı Tahsînü'l-Meâhiz tanıtılmıştır. Geri kalan bölümlerde ise Gazzâli'nin Tahsînü'l-Meâhiz Kitabı Muâmelât Bölümünde Yer Alan ve sayısı yirmiye ulaşan usûl görüşlerinden ve uygulamalarından bahsedilmiştir. Bunlar şu başlıklar altında ele alınmıştır: 1- İttifak edilen delillerle alakalı usûl görüşleri, 2- İhtilaf edilen delillerle ilgili usûl görüşleri, 3- Dilsel usûl kâideleri ile ilgili usûl görüşleri, 4-Teâruz ve tercih ile ilgili usûl görüşleri. Bu alt başlıkların her birisi dörü kısımda ele alınmıştır: a) Meselenin anlamı, b) Tahsînü'l-Meâhiz kitabında yer alan fıkhi mesele c) Gazzâli'nin bahse konu usûli mesele ile ilgili metni, d) Tartışma ve çıkarım. Çalışma, araştırmacının ulaştığı en önemli sonuçların yer aldığı sonuç ve öneriler bölümü ile tamamlanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Usûli görüşler - Tahsînü'l-Meâhiz -Gazzâlî-Mâli Muâmelât
Özet (Çeviri)
As it is known, istinbat is essential in matters in fiqh. Imam Gazzali, in his book Tahsînü'l-Maâhiz, dealt with many usûl views in many types and fields of fiqh. This treatment of him means the application of these views and the explanation of the method of inference. This situation shows the importance of this issue. It was decided that the subject of study, especially that Imam Ghazali is one of the reputable imams in the field of fiqh methodology, should be in the form of explaining the method of inference by bringing together these procedural views. The study area is limited only to the transaction section of the mentioned book and the unstudied title; It has been selected as“The Methodical Views of Imam Ghazali in the Financial Transactions Chapter of Tahsînü'l-Maâhiz Book”. The study consists of introduction, five main chapters and their sub-titles and conclusion. In the first chapter, the concepts of fiqh and usûl are explained, Imam Ghazali and his book Tahsînü'l-Maâhiz are introduced. In the remaining chapters, the method views and practices of Gazzali, which are included in the Transactions Section of Tahsin al-Maahiz Book and the number of which reached twenty, are mentioned. These are discussed under the following headings: 1- Procedural views on the evidence in agreement, 2- Procedural views on the disputed evidence, 3- Procedural views on linguistic procedural rules, 4- Procedural views on argument and preference. Each of these sub-headings is discussed in four sections: a) The meaning of the issue, b) The fiqh issue in the book Tahsînü'l-Maâhiz c) Ghazali's text on the procedural issue in question, d) Discussion and inference. The study was completed with the conclusion and recommendations section, which includes the most important results reached by the researcher. KEYWORDS: Procedural views - Tahsînü'l-Maâhiz -Ghazali-Mâli Transactions