Anadolu rukye ve diğer okumaların hadis ve sünnetteki yeri
Evaluation of Anatolian ruqya practices within the framework of hadith
- Tez No: 686085
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEMSETTİN KIRIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Araştırmamızda, Anadolu'da yaygın olarak yapılan rukye uygulamaları, Kur'ân ve hadisler süzgecinden geçirilerek ele alınmaya çalışıldı. Bazı uygulama örneklerinden hareketle, Anadolu coğrafyasında yapılan rukyenin, Kur'an ve Sünnet'te karşılığı olup olmadığı, Kur'an ve Sünnet'teki şifa içerikli âyet ve hadislerin, rukye bağlamında kullanım keyfiyetinin niceliği, doğruluğu ve yanlışlığı güç nisbetinde tesbit edildi. Bu bağlamda, Hz. Peygamber'in çeşitli konulardaki rukye uygulamaları, öğretileri ve tavsiyeleri incelendi. Çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır. Birinci Bölüm'de; kelime ve kavram olarak rukye, cahiliye ve İslam Dini'ndeki uygulaması, Anadolu'da ve gelenekteki yeri, fal, yıldıznâme, nazar, şeytan-cin çarpması ve bunların insanlara olan etkileri ele alındı. İkinci Bölüm'de ise rukyenin Sünnet'teki yeri ve Sünnet'e göre rukyenin yapılışı ve uygulaması örnekleriyle değerlendirildi. ANAHTAR KELİMELER: Kur'ân, Sünnet, Rukye, Nazar, Fal, Yıldıznâme, Anadolu Rukye Uygulamaları
Özet (Çeviri)
In our research, the common ruqya practices in Anatolia were tried to be handled by filtering the Qur'an and hadiths. Based on some application examples, whether ruqyah made in Anatolian geography has its equivalent in the Qur'an and Sunnah, the quantity, correctness and falsity of the use of healing verses and hadiths in the Qur'an and Sunnah in the context of ruqya were determined in proportion to power. In this context, the ruqya practices, teachings and recommendations of Hz. Peygamber on various subjects were examined. Our work consists of two parts. In the First Chapter; As a word and concept, its application in ruqya, jahiliyyah and Islam, its place in Anatolia and tradition, fortune telling, horoscope, evil eye, devil-jinn strikes and their effects on people were discussed. In the Second Chapter, the place of ruqya in the Sunnah and the construction and application of ruqya according to the Sunnah were evaluated with examples KEYWORDS: Qur‟an, Tradition, Ruqya, Evil Eye, Fortune, Horoscope, Anatolian Ruqya Practices