Türkiye'de futbol menajerliği üzerine nitel bir araştırma
A qualitative research on football agents in Turkey
  1. Tez No: 686087
  2. Yazar: YUSUF CAN PAŞA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR SÖNMEZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de faaliyet gösteren ve Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından lisanslanmış futbol menajerlerinin bakış açısına dayalı olarak futbol menajerliğinin futbol endüstrisi içerisindeki önemi, Türk futbol menajerliğinin durumu, futbol menajerliğinde gerçekleştirilen faaliyetler ve yaşanan sorunların belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında, en az 2 yıldır TFF tarafından lisanslı olarak menajerlik yapan 4 kişiye ulaşılarak görüşmeler yapılmıştır. Görüşmeler yüz yüze gerçekleştirilmiştir. Bu araştırma nitel bir araştırmadır ve araştırma desenlerinden olgubilim(fenomenoloji) kullanılmıştır. Verilerin analizinde ise betimsel analiz ve içerik analizinden yararlanılmıştır. Bu analizlerde veriler düz yazı haline getirilerek sorulara verilen cevaplar sırasıyla alt alta getirilmiş ve tablolaştırılmıstır. Yapılan düzenlemenin ardından içerik analizi uygulanmıştır. Bu analizler sonucunda veriler kodlanarak bir araya getirilmiş ve temalar bulunmuştur. Araştırma sonucunda katılımcıların futbol menajerliğini temsilcilik ve danışmanlık olarak değerlendirdikleri görülmüştür. Menajerlerin hukuksal bilgilerinin az olması ve futbolcuları doğru yönlendirmek amacıyla bu mesleğe başladıkları ortaya çıkmıştır. Ayrıca futbol menajerlerinin halkla ilişkiler ve pazarlama çalışmaları, scouting, kariyer sonrası planlama gibi faaliyetlerde bulundukları görülmüştür. Yine futbol menajerliğinin futbolcu ve kulüpler açısından önemli olduğu, futbol endüstrisine önemli katkılar sağladığı ortaya çıkmıştır. Lisanssız menajerlerin varlığı, lisanslama kriterlerinin olmaması, tekelleşme, temsilci birliğinin olmayışı gibi bazı sorunların da var olduğu görülmüştür. Futbol menajerliğinin gelişmesi için temsilci birliğinin oluşturulması, lisanssız menajerlere karşı önlemler alınması, lisanslama kriterlerinin getirilmesi, eğitimsel faaliyetler gibi bazı uygulamaların hayata geçirilmesi gerektiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the importance of football manager in the football industry, the status of Turkish football manager, the activities carried out in football player management and the problems experienced, based on the perspective of football managers licensed by the Turkish Football Federation (TFF). Within the scope of the research, 4 people who have been licensed by the TFF for at least 2 years were reached and interviews were conducted. The interviews were conducted face to face. This research is a qualitative research and phenomenology, one of the research designs, was used. In the analysis of the data, descriptive analysis and content analysis were used. In these analyzes, the data were turned into prose, and the answers to the questions were brought one after the other and tabulated. After the editing, content analysis was applied. As a result of these analyzes, the data were coded and brought together and themes were found. As a result of the research, it was seen that the participants evaluated football agents as representation and consultancy. It has been revealed that the agents started this profession in order to have little legal knowledge and to guide the players correctly. In addition, it has been observed that football agents are engaged in activities such as public relations and marketing activities, scouting, post-career planning. It has also been revealed that football agent is important for football players and clubs and makes significant contributions to the football industry. It has been observed that there are some problems such as the presence of unlicensed agents, lack of licensing criteria, monopoly, and lack of representative union. It has been seen that some practices such as establishing a representative union, taking measures against unlicensed agents, introducing licensing criteria, and educational activities should be implemented for the development of football agents.