Akdeniz'deki mülteci gemilerinin yaşam hakkı ikilemi
The right to live dilemma of refugee boats in Mediterranean
  1. Tez No: 686127
  2. Yazar: MERVE AYAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAVİ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Hakları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Hakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Yaşama hakkı, en temel haktır. Bu hak karşısında diğer insan hakları, ikincil haklar konumundadır çünkü diğer hakların kullanımı ve varlığı yaşam hakkına bağlıdır. Mülteci gemilerinin yaşam hakkı sorunu ise yalnızca yaşam hakkının dokunulmazlığı ile çözülememektedir. Arap Baharı ile birlikte Kuzey Afrika kıyılarından Akdeniz'e açılan mülteci gemilerinin sayıca artması sonucu ölen sığınmacıların sayısı tam olarak bilinmese de, on binlerle ifade edilmektedir. Sadece 2015 yılı boyunca Akdeniz'de ölen ya da kaybolan insan sayısının üç bini geçmesi, Akdeniz kıyılarında yaşanan bir insanlık trajedisi olarak, Avrupa liderlerini söz konusu soruna yönelik insani vazifelerini yerine getirmeye zorlamaktadır. Avrupa Birliği'nin uygulamaya koyduğu göç politikaları ve sistemleri mülteci gemilerinin durdurulması hususunda yeterli olmamıştır. Birlik; caydırıcı politikalar, dikenli teller, denizlerde geri itme, iltica başvuru hakkı tanımama gibi yöntemlerle sınırlarına dayanan sığınmacı sayısında bir azaltma yaratsa da yaşanan sığınmacı ölümlerinin yeniden yaşanması korkusu Avrupa Birliği'ni günden güne sıkıştırmaktadır. Akdeniz'de yol alan mülteci gemilerinin Avrupa Birliği kıyılarına kabulü ya da reddi hususunda incelenecek olan yaşam hakkı ikilemi, her iki duruma ait gerçekler ve yorumlarla sorunun çözümünü, mülteci gemilerinin menşe veya transit ülkeden hiç çıkmaması olduğunu vurgulayacaktır.
Özet (Çeviri)
The right to live is the most fundamental right. In contrast to this right, other human rights are secondary rights, because the use and existence of other rights depend on the right to live. The problem of right to live of refugee boats cannot be solved only with the immunity of the right to live. Although the number of refugees who died as a result of the increase in the number of refugee boats moving from the North African coast to the Mediterranean with the Arab Spring is not known, it is stated in tens of thousands. The fact that the number of people who died or became lost in the Mediterranean during 2015 alone exceeded three thousand, a pathetic human tragedy on the Mediterranean coast, forcing European leaders to fulfill their humanitarian duties to the refugee crisis. Immigration policies and systems put into practice by the EU have not been sufficient in stopping the refugee boats. Although the European Union creates a reduction in the number of asylum seekers based on its borders with methods such as deterrent policies, barbed wire, pushing back in the seas, not granting asylum application, the fear of re-experiencing the deaths of asylum seekers stresses the EU day by day. The right to live dilemma to be examined with regard to the acceptance or refusal of refugee boats in the Mediterranean to EU coasts will emphasize that the solution to the problem with the facts and interpretation of both situations is that the refugee boats never leave the country of origin or transit.