Akut koroner sendrom nedeniyle primer perkütan girişim uygulanan hastalarda erken koroner baypas greft operasyonlarının erken dönem sonuçları
Early-term results of early coronary artery bypass graft surgery in patients undergoing primary percutaneous coronary intervention due to acute coronary syndrome
  1. Tez No: 686211
  2. Yazar: AHMET KAĞAN AS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER TÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Perkütan Koroner Girişim (PKG) günümüzde AKS hastalarında daha sık uygulanır olmuştur. Koroner arter hastalığı nedeniyle KABG gereken birçok hastanın öyküsünde PKG bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı AKS nedeniyle başvurup, sorumlu koroner lezyonuna PKG uygulanıp sonrasında diğer koroner lezyonları nedeniyle KABG yapılan hastaların erken dönem sonuçlarını incelemektir. Yöntemler: Ocak 2011 – Ocak 2014 tarihleri arasında AKS ile başvurup sorumlu koroner lezyonuna PKG yapılan ve devamında varolan diğer koroner arter lezyonları için KABG uygulanan hastalara Grup 1 denmiştir. Aynı dönemde Stabil KAH olan, elektif KAG sonrası elektif KABG uygulanan hastalar ise kontrol grubu olarak belirlenmiş ve bu gruba da Grup 2 denmiştir. Çalışmadaki hasta sayısı Grup 1'de 102 ve Grup 2'de 107 olmak üzere toplam 209'dur. Grup 1'de K/E oranı 31/71 ve Grup 2'de K/E oranı 30/77'dir. Bulgular: Her iki grup arasında demografik özellikler ve risk faktörleri açısından anlamlı farklılık yoktu. Preoperatif dönemde Grup 1'de oral ACEi kullanan hasta sayısı Grup 2'ye oranla anlamlı derecede fazla idi. [Grup 1, 95 hasta (%93.1) ve Grup 2, 89 hasta (%83.1) p=.027 ] Grup 1'de preoperatif levosimendan kullanımı gereken hasta sayısı Grup 2'den anlamlı oranda fazla idi. [Grup 1, 21 hasta (%20.5) ve Grup 2, 11 hasta (%10.2) p=.039] Operatif verilerde istatiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmazken; postoperatif dönem hastaların takibinde Grup 1'de drenaj miktarı anlamlı derecede artmış olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: Percutaneous Coronary Intervention (PCI) is being more frequently done after ACS. Most of the patients who require CABG operation has a history of PCI. The aim of this study is to investigate the early results of the ACS patients who underwent CABG operation after the previous PCI of the underlying coronary lesion that is responsible for ACS. Methods: Patients who underwent CABG between January 2011 and January 2014 were divided into two groups. Group 1 is consisted of the patients who hospitalized for ACS and underwent CABG after a previous PCI. The control group, Group 2, is consisted of the patients who underwent elective CABG operation after elective coronary angiography. The number of the patients was 102 in group 1 and 107 in group 2 with a total number of 209. Results: There were no statistically significant difference between the groups in terms of demographic features and preoperative risk factors. Preoperative usage of ACEI drugs and Levosimendan were significantly higher in group 1 when compared with group 2. (ACEI usage Group 1 vs. Group 2: 95 (%93.1) vs 89 (%83.1) p=.027; Levosimendan usage Group1 vs.