Okul müdürlerinin liderlik uygulamaları ile kolektif öğretmen yeterliliği arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between leadership practices of school managers and collective teacher competence
- Tez No: 686245
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL YURTSEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin görüşlerine göre okul müdürlerinin liderlik uygulamaları ile kolektif öğretmen yeterliliği arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma, ayrıca okul müdürlerinin kullandıkları çeşitli liderlik teorilerini ve bu liderlik teorilerinin öğretmenlerin algılarına etkilerini incelemeyi hedeflemektedir. Araştırmanın bir diğer amacı, öğretmenlerin kolektif yeterliliğe yönelik algılarına ilişkin görüşlerini irdelemeyi amaçlamaktadır. Yapılan araştırma nicel araştırma yöntemlerinden tarama desen ile yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu; İstanbul, Ankara ve Giresun merkez ilçelerinde, 2020-2021 eğitim öğretim yılında aktif görev yapmakta olan 364 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada ilk veri toplama aracı olarak Demografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmada Okul Müdürlerinin Liderlik Uygulamaları Ölçeği ve Kolektif Öğretmen Yeterliği Ölçeği kullanılmıştır. Toplanan veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde bağımsız gruplarda t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve basit doğrusal regresyon kullanılmıştır. Öğretmenlerin okul müdürlerinin liderlik uygulamalarına yönelik algılarında cinsiyete, deneyime ve çalışılan kurum türüne göre anlamlı farklılık bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin kolektif öğretmen yeterliliğine yönelik algılarına ilişkin bulgularda; cinsiyete göre anlamlı bir farklılık tespit edilemezken, deneyime ve çalışılan kurum türüne göre anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Öğretmenlerin; okul müdürlerinin model olma, vizyon oluşturma, risk alma, tanıma ve takdir etme ve de takım çalışmasına odaklanma uygulamalarına yönelik algılarının kolektif öğretmen yeterliliği algıları üzerindeki etkisinin anlamlı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between school principals' leadership practices and collective teacher competence. The research also aims to examine the various leadership theories used by school principals and the effects of these leadership theories on teachers' perceptions. Another aim of the study is to examine teachers' views on their perceptions of collective competence. The research was carried out with a scanning pattern, one of the quantitative research methods. The sample of the study consists of 364 teachers working actively in the central districts of Istanbul, Ankara and Giresun in the 2020-2021 academic year. Demographic Information Form was used as the first data collection tool in the study. The Leadership Practices of School Principals Scale, which consists of 30 items, was used to answer the first research question of the study, and the Collective Teacher Competence Scale consisting of 12 items was used to answer the second research question. The collected data were analyzed with the SPSS program. T-test, one-way analysis of variance (ANOVA) and simple linear regression were used to analyze the data. According to the findings obtained from the quantitative data; It was concluded that there was no significant difference in teachers 'perceptions of school principals' leadership practices according to gender, experience and the type of institution they work with. In the findings regarding teachers' perceptions of collective teacher competence; While no significant difference could be determined according to gender, significant differences were found based on experience and the type of institution they work with. It was determined that teachers 'perceptions of school principals' practices of modeling, creating vision, taking risks, recognizing and appreciating, and focusing on teamwork had a significant effect on their collective teacher efficacy perceptions. It is hoped that this research will contribute to teachers, school principals, literature and the Ministry of National Education.