Taraftarların sosyal medya kullanım motivasyonlarının incelenmesi: Demir Grup Sivasspor Kulübü örneği
Examination of fans' social media use motivations: The case of Demir Group Siivasspor Club
  1. Tez No: 686258
  2. Yazar: ALİ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmada spor kulübü taraftarlarının sosyal medya kullanım motivasyonlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma tarama modelinde betimsel niteliktedir. Araştırmanın evrenini Demir Grup Sivasspor Kulübü taraftarları oluşturmaktadır. Bu kapsamda evrenden kolayda örnekleme yöntemiyle seçilmiş toplamda 460 kişi araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırmada katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan 13 maddelik“Kişisel Bilgi Formu”ve taraftarların sosyal medya kullanım motivasyonlarını incelemek amacıyla Akkaya (2016) tarafından geliştirilen“Taraftarların Sosyal Medya Üzerinden Takımlarını Takip Etme Motivasyonları”isimli ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın analizinde SPSS 25 paket programı kullanılarak değişkenlerin yüzde (%), frekans, ortalama ve standart sapma değerler açısından tanımlayıcı istatistikleri yapılmıştır. Diğer taraftan değişkenler arasındaki ilişkileri test etmek amacıyla parametrik testlerden bağımsız gruplar t testi ve One Way ANOVA testleri, farklılıkların kaynağını belirlemek için post hoc testlerinden TAMHANE'S (T2) ile TUKEY testleri kullanılmıştır. Sonuç olarak taraftarların destekledikleri takımın sosyal medya hesaplarını takip etme motivasyonlarına bakıldığında sırasıyla bilgi edinme, paylaşımda bulunma ve taraftarlık algısı gelmektedir. Bu yüzden taraftar kitlesini tanıyıp, yoğun tercih edilen sosyal medya hesaplarının belirlenen motivasyonlar ile ilgili olarak içeriklerinin zenginleştirilip taraftarların sürece aktif katılımının sağlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to determine the motivations of sports club fans to use social media. The research is descriptive in scanning model. The universe of the research consists of Demir Grup Sivasspor Club fans. In this context, a total of 460 people selected from the universe by the convenience sampling method constitute the sample of the research. In the research, a 13-item“Personal Information Form”prepared by the researcher to determine the demographic characteristics of the participants, and the scale called“Motivation of Followers of Fans to Follow Their Teams on Social Media”developed by Akkaya (2016) to examine the motivations of the fans for using social media. In the analysis of the research, descriptive statistics of the variables in terms of percentage (%), frequency, mean and standard deviation values were made using the SPSS 25 package program. On the other hand, independent groups t-test and One Way ANOVA tests were used to test the relationships between the variables, and TAMHANE'S (T2) and TUKEY tests, which are post hoc tests, were used to determine the source of the differences. As a result, when the motivations of the fans to follow the social media accounts of the team they support are examined, respectively, the perception of information, sharing and being a supporter comes. For this reason, it is recommended to get to know the fan base, to enrich the content of the social media accounts, which are heavily preferred, regarding the determined motivations, and to ensure the active participation of the fans in the process.