Bir üniversitede bulunan laboratuvarlarda kullanılan kimyasal maddelere maruziyet riskinin değerlendirilmesi
Assessment of the risk of exposure to chemical substances used in laboratories at a university
  1. Tez No: 686263
  2. Yazar: DERYA MORDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Kimyasal maddeler geçmişten günümüze birçok alanda kullanılmıştır. Dünyada kullanılan kimyasal madde sayısı çok fazladır. Bu kimyasalların bir kısmı az tehlikeli bir kısmı da çok tehlikelidir. Bu kimyasal maddelerle çalışılan işyerlerinde iş kazaları hatta ölümler görülmektedir. Çalışan sağlığını korumak amacıyla kimyasal maddeler ile çalışılırken gerekli tedbirler alınmalıdır. Bu da İSG çalışmalarıyla mümkün olmaktadır. Özellikle laboratuvar ortamı kullanılan kimyasal maddelerden dolayı risklidir. Bir üniversite laboratuvarlarında kullanılan kimyasal madde maruziyet riskinin değerlenmesi amaçlanmıştır. Bu laboratuvarlarda; tat ve koku analizleri, pestisit ve PAH ölçümleri, siyanotoksin ölçümleri, moleküler çalışmaları, besin değeri analizleri, pH ve tuz tayini, trimetilamin azot analizleri, yağ asidi ve amino asit tayini, mikrobiyoloji ve histopatoloji çalışmaları, ham protein, yağ, selüloz analizi ve kül tayini yapılmaktadır. Bunun için laboratuvarlarda çalışma esnasında kimyasal madde maruziyet testi yapılmıştır. Test sonuçları sınır değerin çok altında çıkmıştır. Bu sonuçlar ILO'nun ICCT yöntemine göre risk analizi yapılarak değerlendirilmiştir. Bu laboratuvarlarda çalışan sağlığını korumak için hangi önlemler alınması gerektiği açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Chemical substances ise used a lot of sector from past the present. Chemical substance number is very much in the world. Part of some chemicals a little dangerous, the others chemicals is more dangerous. Use this chemicals seem to work accident moreover death in the work place. Because of protection of worker health, must necessary take measures when working chemical materials. It is possible work health and security studies. Especially, laboratory places is risk due to use to chemical substances. The aim of this study is to used chemical substances exposure risks of assessment in laboratories of a university. Taste and smell tests, pesticide and PAH measures, cyanotoxine measures, molecular working, nutritional value analysis, pH and salt determination, trimethylamine nitrogen analysis, fatty acid and aminoacid determination, microbiology and histopathology working, crude protein, fat, cellulose analysis and ash determination do in these laboratories. Therefore test of chemical substances exposure is done when working in laboratories. Test data be under a lot of limit value. This data is assessment by risk analysis of ILO of ICCT. For protect worker health take to explained which measures.