Improving context empowered deep neural networks
Bağlam bilgisi ile güçlendirilmiş derin sinir ağlarının geliştirilmesi
  1. Tez No: 686314
  2. Yazar: CAN KURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖVGÜ ÖZTÜRK ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada güçlendirilmiş Derin Sinir Ağları füzyon ile geliştirilmeye çalışılmıştır. Bağlamla güçlendirilmiş Derin Sinir Ağları, bu çalışmanın ilk bölümü olarak kabul edilebilir ve Celik (2021) çalışmasında ayrıntılı olarak incelenebilir. Bu çalışma, daha iyi bir doğruluğa ulaşmak için mevcut bir Derin Sinir Ağı yapısını füzyonla iyileştirmek için başka bir Derin Sinir Ağı tarafından üretilen bağlam bilgisini kullanmaya odaklanmaktadır. İlk olarak, bir Türk mutfağı yemek veri seti toplanmıştır, Türk yemekleri birçok bileşenden oluşmaktadır ve literatürde bilinen yöntemlerle sınıflandırılması zordur. Birden çok farklı boyutlarda veri kümesi toplanmıştır ve bazıları kırpılarak test edilemk üzere bir doku veri kümesi de oluşturmuştur. Ayrıca, yiyecekleri görüntüden tahmin etmek için halihazırda eğitimlmiş modelleri kullanabilen daha fazla yiyecek görüntüsü toplamak için bir web uygulaması oluşturulmuştur, böylece kullanıcıların daha fazla görüntü toplamamıza yardımcı olurken modellerimizi test etmeleri sağlanmıştır. Sonuçları füzyonla test etmeden önce, birkaç Derin Sinir Ağı yapısı, bir alt sınır oluşturmak için çeşitli boyutlarda Türk mutfağı gıda veri kümeleri ile test edildimiştir. Bundan sonra, ilk füzyon testi için en iyi çözünürlüğü belirlemek için bir doku testi yapılırmıştır. Son olarak, iyileştirmeyi test etmek için toplanan veri kümeleriyle farklı türlerde füzyon testleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study context empowered Deep Neural Networks are tried to be Improved with the fusion. Context empowered Deep Neural Networks can be regarded as the first part of this study and they examined in the Celik (2021) in detail. This study focuses on using the context information that is generated by a Deep Neural Network, to improve an existing Deep Neural Network structure with the fusion to reach a better accuracy. Firstly, a Turkish cuisine food dataset is collected, Turkish food consists of many ingredients and it is hard to classify with regular methods known on the literature. Multiple sized datasets are collected and some cut to create a texture dataset to be tested. Furthermore, a web application is created to collect more food images that can use existing trained models to predict food from image, that way it is ensured that users can test our models while helping us collecting more images. Before testing the results with fusion several Deep Neural Network structures tested with multiple sizes of Turkish cuisine food datasets to create a baseline. After that a texture test is conducted to determine the best resolution for first fusion test. Finally, different types of fusion tests are done with the collected datasets to test the improvement.