The potential of a public preschool intervention to promote greater social cohesion between the refugee and host communities in Türki̇ye
Türkiye'deki mülteci ve ev sahibi topluluklar arasındaki sosyal uyumu güçlendirmede bir devlet anaokulunda yapılan müdahale programının potansiyeli
  1. Tez No: 808684
  2. Yazar: QIMTI ZEHRA PAIENJTON
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. ELİF KARSLI ÇALAMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Türkiye, Suriyeli mülteci göçünden etkilenen ülkeler arasında, eğitimde ortak zaman ve alan modelini kullanarak, mülteci çocukları ulusal eğitim sistemine entegre eden yegane ülkedir. Bu araştırmada, kültürel ve dil çeşitliliğine sahip bir devlet anaokulunda ev sahibi ve mülteci topluluklara mensup okul öncesi çocukların ve ailelerinin sosyal ilişkilerini nasıl yönettikleri incelenmiştir. Bununla birlikte, çalışmayı pragmatik bir eylem araştırması olarak tasarlayıp uygulayan araştırmacı, Ankara'nın Altındağ ilçesinde bulunan bu okulda, ebeveynleri ve çocukları dahil ederek uyarlanmış bir bibliyoterapi müdahalesi uygulamıştır. Temel amacı sosyal etkileşimleri geliştirmek olan müdahale, birlikte resimli bir kitap okuma ve devamı niteliğinde birlikte resimli bir kitap yazma sürecini içermiştir. Araştımanın katılımcılarını her iki topluluktan çocuklar ve aileleri, öğretmen ve okul müdürü oluşturmuştur. Katılımcıların seslerinin duyulmasını sağlamak için müdahale öncesi ve sonrasında yarı-yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Çocukların çizimleri ve araştırmacının sınıf içi gözlemleri ise tamamlayıcı veri olarak kullanılmıştır. Çalışma sonuçları, dilin sosyal etkileşimlerdeki kritik rolünü, mülteci çocukların Türkçe'ye dair yaşadıkları zorlukları ve bu durumun ev sahibi çocuklar ile arkadaşlık kurmalarını ne şekillerde engellediğini ortaya koymuştur. Aynı zamanda çocukların kendi içlerinde oyun oynaması ve sosyal ilişki kurmasının, çocukların birlikte eğitim gördüğü çeşitlilik barındıran sınıflarda beklenenin aksine, dil öğrenme süreçlerine ket vurabildiği görülmüştür. Katılımcılar, uyarlanmış bibliyoterapi müdahalesine ilgi ve beğeniyle katılırken, sosyal uyumu güçlendirmeye yönelik istekleri ve çeşitli eylemlilikleri ortaya çıkmıştır. Son olarak, geliştirilip uygulanan müdahalenin etkinliğini artırma ve yaygınlaştırma yolları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Türkiye is unique among countries affected by influx of Syrian refugees to accommodate the refugees within the national education system using a single shift shared space model. This study examined how preschool children and parents from host and refugee communities are navigating social relations in the context of a diverse public preschool. Implementing the study as a pragmatic action research, the researcher also supported the school, which was located in the Altındağ district of Ankara, to engage parents and children in the implementation of an adapted bibliotherapy intervention. This entailed co-reading and co-developing a picturebook in one preschool classroom, with the objective of enhancing social interactions. Children and parents from both communities, as well as the teacher and principal, were included as participants. Semi-structured interviews were conducted before and after the intervention to ensure they are given voice. The children's drawings and the researcher's in-class observations were used as complementary data. The study revealed the critical role of language in interactions and how the challenges of refugee children to converse in Turkish was preventing friendships among host community children and refugee children. At the same time, predominantly ingroup play and limited social interactions with host community children were not allowing for enabling conditions for the language acquisition that would typically be expected in immersive contexts. The adapted bibliotherapy intervention was appreciated by participants and empowered them to identify their aspirations and agency with regard to improved social cohesion. Implications for replication and improving the effectiveness of the intervention are discussed.