Öğretmenlerin örgütsel değişim algıları: Eğitimde dijital dönüşüm
Teachers' perceptions of organizational change: Digital transformation in education
- Tez No: 686328
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmada, Yozgat ilinde kamu okullarında görev yapan öğretmenlerin Türk Eğitim Sisteminde meydana gelen örgütsel değişim girişimlerine ve“Eğitimde Dijital Dönüşüm”adlı örgütsel değişime ilişkin düşüncelerini; genel algı, duygu ve tutum durumları, sürece yönelik düşünceler ve sonuca yönelik düşünceler olmak üzere dört boyutta ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırma nitel araştırma yönteminde ve olgubilim deseninde gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri, birebir görüşme tekniği ile elde edilmiştir. Araştırmacı tarafından hazırlanan“Öğretmenlerin Örgütsel Değişim Algıları: Eğitimde Dijital Dönüşüm Örneği”yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak 27 öğretmen ile görüşülmüştür. Katılımcılara yöneltilen soruların cevapları ses kaydedici araçlarla kayıt altına alınmıştır. Bu kayıtlar dikkatlice dinlenerek içerik analizine tabi tutulmuştur. Yapılan içerik analizi sonucunda kodlar belirlenmiş, kodların analiz edilmesi ile alt temalar ve temalar oluşturulmuştur. Araştırma sonucunda öğretmenlerin örgütsel değişime yönelik genel algılarının olumlu olduğu,“Eğitimde Dijital Dönüşüm”adlı örgütsel değişime yönelik duygu ve tutum durumlarının olumlu yönde olduğu ve bu değişimin öğretmenlere fayda sağladığı ve kişiler arası ilişkilerinde olumlu değişimler ortaya çıkardığı görülmüştür. Öğretmenlerin sürece yönelik düşünceleri incelendiğinde ise öğretmenlerin uygulanmakta olan değişimden, medya ve resmi yazı ile haberdar oldukları, değişimin başarıyla uygulanabileceğine dair görüşlerinin daha çok olumsuz olduğu, değişim sürecine başlanılmadan önce öğretmen görüşlerine başvurulmadığı, değişimde yönetici tutumlarının belirleyici olduğu, planlama ve uygulamaya dönük problemler ve gerekli alt yapının sağlanamaması sebebiyle değişim sürecinin başarı ile uygulanamadığı ve öncelikli olarak eğitim sistemine yönelik değişim uygulamalarının yapılması gerektiği ortaya konmuştur. Örgütsel değişimin sonuçları yönünden incelediğinde ise dijital dönüşümün öğretmenler tarafından daha çok olumlu sonuçları olduğu görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Değişim, Örgütsel Değişim, Dijital Dönüşüm, Öğretmenler, Nitel Araştırma
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to explore the perspectives of teachers about educational change initiatives in Turkish Education System. In particular, it explores teachers' perception of Digital Transformation in Education [DTE] under four main themes; overall perception, emotion and attitude towards DTE, opinions about DTE process, and opinions about the outcome of DTE. The participants of the study were teachers working at public schools in Yozgat. This study adopted phenomenological research of the qualitative research method. The data of this study was collected through individual semi-structured interviews which were conducted with 27 teachers working at K-12 public schools. The interview questions were prepared by the researcher. Interview sessions were recorded and then transcribed by the researcher. Upon the analysis of the interview data, it was found that the general perceptions of the teachers towards organizational change were positive, their feelings and attitudes towards the particular organizational change, DTE, were positive and this change was found as contributing to the teachers professionally and bringing about positive changes in their interpersonal relations. When teachers' opinions about the process are examined, it was seen that teachers learn the educational change attempts via media and official correspondences. Their opinions on the successful implementation of the change attempt are mostly negative, teachers' opinions are not taken into consideration before implementation of the change process, attitudes of managers are influential in change. Due to the problems related to planning and implementation, and lack of infrastructure; the participants thought that the change process could not be implemented successfully. In terms of the results of organizational change, it was found out that digital transformation has more positive outcomes for teachers. KEYWORDS: Change, Organizational Change, Digital Transformation, Teachers, Qualitative Research