Comparison of the shear strength of statically and dynamical compacted clays
Statik ve dinamik olarak sıkıştırılmış killerin kayma mukavemetlerinin karşılaştırılması
- Tez No: 68641
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER MİRATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
öz STATİK VE DİNAMİK OLARAK SIKIŞTIRILMIŞ KİLLERİN KAYMA MUKAVEMETLERİNİN KARŞILAŞTIRILMALARI GÜN, K. Fırat Yüksek Lisans Tezi, inşaat Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Türker MİRATA Aralık 1997, 71 sayfa Bu tezde statik ve dinamik olarak sıkıştırılmış killi zeminlerin kayma dayanımları karşılaştırılmıştır. Daha önceki araştırmacılar, değişik yöntemlerle sıkıştırılmış killerin, farklı drenajsız kayma dayanımları olduğunu gözlemişlerdi, ancak karşılaştırmaları belirli bir hücre basıncında tek bir drenajsız kayma dayanımı Cu yu (u=0 kabulüyle) esas alıyordu. Bu çalışmada, sıkıştırılmış killerin drenajsız kayma dayanımı arasındaki fark, kohezyon (c) ve içsel sürtünme açısının () her ikisini birden veren silindirsel kama kesme deneyi (SKKD) yardımıyla araştırılmıştır. Dört farklı kil denenmiş, iki yüksek plastisiteli kilde ve bir düşük plastisiteli kilde, statik sıkıştırmanın az daha yüksek c değerleri verdiği, değerlerinin ise yaklaşık olarak aynı kaldığı görülmüştür. Daha önceki araştırmacıların kullandıkları hücre basıncı altında eşdeğer bir cu değerine dönüştürüldüğünde, bu dayanımlar, önceki araştırmacılarca gözlenen fark eğilimi göstermişlerdir. Denenen plastik olmayan kilde, dinamik sıkıştırma daha yüksek kaymadayanımı vermiş, ancak bu sonucun, bu malzeme için statik sıkıştırmayla sağlanan kuru yoğunluğun daha düşük olmasından kaynaklanmış olabileceği düşünülmüştür. Statik ve dinamik sıkıştırma, doğrudan SKKD kalıbı içerisine yapılmakta ve uygulama amaçları için kayma dayanımı zarfını yeterli duyarlıkla verebilen iki kesme deneyi (deney örneğini hazırlama ve kesme dahil) 2 saatten kısa bir sürede yapılabilmektedir. Silindirsel kama kesme deneyinin, sıkıştırılmış killerin kayma dayanımını araştırmada kullanışlı bir yöntem olduğu gösterilmiştir. Anahtar Kelimeler : Dinamik sıkıştırma, statik sıkıştırma, kil, kayma dayanımı, kama kesme deneyi Bilim Dalı Sayısal Kodu: 624.01.01
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPARISON OF THE SHEAR STRENGTH OF STATICALLY AND DYNAMICALLY COMPACTED CLAYS GÜN, K., Fırat M.S., Department of Civil Engineering Supervisor: Prof. Dr. Türker MİRATA December 1997, 71 pages In this thesis the shear strength of statically and dynamically compacted clays are compared. It had been observed by past researchers that differently compacted clays have different undrained shear strengths, but their comparisons had been based on a single undrained shear strength parameter o, (assuming §u=0) at a specified cell pressure. In this study, the difference in undrained shear strengths of compacted clays was studied by using the cylindrical wedge shear test (cylwest) which gives both the cohesion (c) and the angle of internal friction (). Four different clays were tested, and it was found that in two highly plastic clays and one clay of low plasticity, static compaction gave slightly higher values of c, the § values being practically the same. Converted into a single Cu value under the cell pressure used by past researchers, these strengths showed a similar difference trend as observed by these researchers. For the non-plastic clay tested, dynamic compaction gave higher shear strength, but this might be due to the lower dry density obtained by static compaction for such material. IllStatic and dynamic compactions were made directly in the cylwest mould, and two shear tests, which were found to be adequate to draw the shear strength envelope for practical purposes, took less than two hours (including specimen preparation and testing). It has been shown that the cylindrical wedge shear test is a practical means of studying the shear strength of compacted clays. Keywords : Dynamic compaction, static compaction clay, shear strength, wedge shear test Science Code : 624.01.01 IV