Dış tüy hücrelerinin işitsel beyin sapı yanıtlarına etkisi
The effect of outer hair cells on auditory brainstem responses
  1. Tez No: 686419
  2. Yazar: BÜŞRANUR TAŞÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL BELGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez çalışması, afferent ve efferent işitsel sistem arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla gerçekleştirildi. Çalışmaya Ataşehir Florence Nightingale Hastanesi'nde 15 kadın 15 erkek olmak üzere 30 kişi katıldı. Çalışmaya katılan kişilerin işitmesinin normal olması öncelikli kriter olarak belirlendi. Katılımcılarda efferent işitsel sistemi değerlendirmek için kontralateral supresyon yanıtları, afferent işitsel sistemi değerlendirmek için işitsel uyarılmış beyin sapı yanıtları (ABR) kaydedildi. Efferent sistem etkisi hem supresyon ile hem de maskeli ABR yapılarak değerlendirildi. Gönüllülerde kontralateral supresyon uygulaması ile ABR dalga latansları arasındaki korelasyon ve ABR dalga latanslarının maskeli ve maskesiz latans değerleri arasındaki fark istatistiksel olarak analiz edildi. Analizler için“SPSS version 22.0”kullanıldı. Analizlerin istatistiksel olarak anlamlı olması için p≤0.05 kabul edildi. Korelasyon değerleri istatistiksel olarak anlamlı elde edilmezken, ABR latanslarının maskeli ve maskesiz değerleri arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı elde edildi. Bu anlamlı fark, afferent sistem ve efferent sistem arasında bağ olduğunun bir göstergesi olarak kabul edildi. Kontralateral supresyon ve ABR arasında korelasyon olmaması, dış tüylü hücreleri etkileyen efferent sistem bölümü ile ABR latanslarını etkileyen efferent sistem bölümünün farklı olabileceği yönünde değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This thesis study was carried out to examine the relationship between afferent and efferent auditory pathways. 30 participant, 15 females and 15 males, participated in the study at Ataşehir Florence Nightingale Hospital. The primary criteria to participate in this study was to have normal hearing. Contralateral suppression responses to assess the efferent auditory system and auditory brainstem responses (ABR) to assess the afferent auditory system were recorded from the participants. Efferent system effect was evaluated using by both suppression and masked ABR test techniques. The correlation between contralateral suppression application and ABR wave latencies in participants and the difference between masked and unmasked latency values of ABR wave latencies were statistically analyzed.“SPSS version 22.0”was used for the analyses. P≤0.05 was accepted for the analyzes to be statistically significant. While the correlation values were not statistically significant, the difference between masked and unmasked ABR latencies was statistically significant. This significant difference was accepted as an indication that there is a connection between the afferent system and the efferent system. The lack of correlation between contralateral suppression and ABR was interpreted as the efferent system part affecting outer hair cells and efferent system part affecting ABR latencies might be different.