Glokom hastalarında sistemik vasküler regülasyonun akış aracılı dilatasyon yöntemi ile değerlendirilmesi
Evaluation of systemic vascular regulation using flow mediated dilatation method in patients with glaucoma
- Tez No: 686418
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLINUR SIRCAN KÜÇÜKSAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Tıp Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Glokom dünya genelinde geri dönüşümü olmayan körlüğün en yaygın nedenlerinden biridir. Glokom insidansı yaş gibi faktörlere bağlı olarak artış göstermektedir. Günümüzde glokomun gelişmesinde vasküler nedenler olabileceğine dair önemli bulgular mevcut olup, glokom ile vasküler hastalıklar arasında ilişki olduğu gösterilmiştir. Vasküler hastalıkların tanısında fotopletismografi akış aracılı dilatasyon (PPG-FMD) yöntemi ile endotelyal fonksiyon ölçümü klinisyenlere faydalı bilgiler sağlamaktadır. Bu tez çalışmasının amacı uzman bir göz hekimi tarafından dahil/hariç olma kriterlerine uygun olarak psödoeksfoliasyon sendrom (PES), psödoeksfoliasyon glokom (PEG) ve primer açık açılı glokomu (PAAG) bulunan katılımcılar ile sağlıklı katılımcılar arasındaki endotelyal fonksiyonların fotopletismografi akış aracılı dilatasyon (PPG-FMD) yöntemi ile ölçülmesi ve sonuçların karşılaştırılmasıdır. Yöntem: Tüm katılımcıların PPG-FMD yöntemi ile endotelyal fonksiyon ölçümü yapıldı. Ayrıca ön ve arka segment biyomikroskopisi, göz içi basınç ölçümü, santral kornea kalınlığı, gangliyon hücre kompleksi, peripapiller sinir lifi kalınlığı ölçümlerini içeren ayrıntılı oftalmolojik muayene ölçümleri yapıldı. Veriler istatistiksel analiz için elektronik ortamda kaydedildi ve istatistiksel analizler yapıldı. Bulgular: Çalışmamıza katılım kriterlerini sağlayan ve gönüllü olan toplam 55 birey dahil edilmiştir. PES grubundan 16 (yaş ortalaması 66,4 ± 8,2), PEG grubundan 14 (yaş ortalaması 69,5 ± 5,5), PAAG grubundan (yaş ortalaması 63,7 ± 7,7) ve sağlıklı benzer demografik özelliklere sahip 13 (yaş ortalaması 62 ± 8,4) katılımcı ile çalışma gerçekleştirildi. Gruplar arasında demografik ölçümler, antropometrik, vital ve kategorik ölçümler arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. Yapılan çalışmada endotelyal fonksiyon ölçümlerinde gruplar arasında anlamlı fark olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Glaucoma is one of the most common causes of irreversible blindness worldwide. The incidence of glaucoma increases depending on factors such as age. Today, there are important findings showing that there may be vascular causes in the development of glaucoma, and it has been shown that there is a relationship between glaucoma and vascular diseases. In the diagnosis of vascular diseases, endothelial function measurement with photoplethysmography flow-mediated dilatation (PPG-FMD) method provides clinicians with useful information. The aim of this dissertation by an expert ophthalmologist included/excluded in accordance with the criteria of being pseudoexfoliation syndrome (PES), pseudoexfoliation glaucoma (PEG) and primary open angle glaucoma (POAG) of healthy participants between the participants in fotopletismografi endothelial function, flow-mediated dilatation (PPG-FMD) is to be measured by the method and compare the results. Method: Endothelial function was measured by the PPG-FMD method of all participants. In addition, detailed ophthalmological examination measurements including anterior and posterior segment biomicroscopy, intraocular pressure measurement, central corneal thickness, ganglion cell complex, and peripapillary nerve fiber thickness measurements were performed. Data were recorded electronically for statistical analysis and statistical analyzes were performed. Results: A total of 55 individuals who met the participation criteria and volunteered were included in our study. The study was conducted with 16 participants from PES group (mean age 66.4 ± 8.2), 14 from PEG group (mean age 69.5 ± 5.5), POAG group (mean age 63.7 ± 7.7) and 13 (mean age 62 ± 8.4) with healthy similar demographics. There was no statistically significant difference between the groups in demographic measurements, anthropometric, vital and categorical measurements. In the study, it was determined that there was a significant difference between the groups in endothelial function measurements.