Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin egzersiz bilgi ve bilinç düzeylerinin incelenmesi (Kahramanmaraş ili örneği)
Analyzing the exercise information and consciousness level of the Physical Education and Sport teachers (Kahramanmaraş province)
  1. Tez No: 686428
  2. Yazar: TAHA BERK OKYAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Beden eğitimi ve spor öğretmenleri fiziksel uygunluk uzmanı olarak kabul edildikleri için hitab ettikleri gruplara fiziksel aktivite yaptırmak ve bir egzersiz programı önermek durumundadır. Bu çalışmanın amacı beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin egezersiz bilgi ve seviyelerini tespit etmek aynı zamanda buna göre tavsiyelerde bulunmak. Bu amaç doğrultusunda yöntem şu şekilde oluşturulmuştur. Bu araştırma, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, Girişimsel Olmayan Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'nun onayı ile yapıldı. Araştırma evrenini Kahramanmaraş bölgesinde bulunan okullarda beden eğitimi ve spor öğretmenliği yapan hocalardan oluşturmaktadır. Örneklem grubunun ise çalışmamıza gönüllülük esasına dayalı olarak rastgele yöntemle katılan 162 beden eğitimi ve spor öğretmeni oluşturmuştur. Sosyo demografik bilgi formu ile sosyo demografik özellikleri değerlendirildi. Katılımcıların egzersiz bilgi ve bilinç düzeylerini değerlendirmek için Tuncel ve Tuncel (2009) tarafından geliştirilen anketin 51 maddelik düzenli egzersiz ve fiziksel aktivite bilinç düzeyi bölümü kullanıldı. Ölçeğin Cronbach Alpha yöntemi ile güvenirlik katsayısı .99 olarak hesaplanmıştır. Normallik sınaması Kolmorov-Smirnov testi ile değerlendirilmiş. İki grup arasında Mann-Whitney U testi üç ve üstü gruplar arasında Kruskall Wallis testi uygulanmıştır. Farkın hangi gruptan kaynaklandığını görmek için Post Hoc- Dunnett C testi yapılmış.
Özet (Çeviri)
Since physical education and sports teachers are accepted as physical fitness specialists, they must make physical activity and recommend an exercise program to the groups they address.The aim of this study is to determine the exercise knowledge and levels of the teachers and to make recommendations accordingly. Therefore, the method was created as follows. This research was made with the approval of Kahramanmaraş Sütçü İmam University, Noninterventional Clinical Research Ethics Committee. The research population consists of physical education and sports teachers in schools in Kahramanmaraş.The sample group consisted of 162 physical education and sports teachers who participated in our study on a voluntarily basis, randomly.Sociodemographic characteristics were evaluated with this information form. The 51item regular exercise and physical activity awareness level of the questionnaire developed by Tuncel and Tuncel (2009) was used to evaluate the exercise knowledge and awareness levels of the participants.The reliability coefficient of the scale was calculated as .99 with the Cronbach Alpha method. Test of normality was evaluated with Kolmorov Smirnov test. Mann-WhitneyU test was applied between two groups and Kruskall Wallis test was applied between groups of three and above. The Post HocDunnettC test was made to see which group the difference originated from.