Hiper dimonoidler
Hyper dimonoids
  1. Tez No: 686429
  2. Yazar: AYŞE EKİZ ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bir dimonoid, bir takım aksiyomları sağlayan iki birleşmeli ikili işlem ile oluşturulmuş bir cebirsel yapıdır. Bu tezde, öncelikle, bu cebirsel yapının tanımlanmasına dair motivasyon araştırılmış ve dimonoidlerin bazı özellikleri açıklanmıştır. Cebirsel hiper yapılar, cebirsel yapıların bir genellemesidir. Bu tez çalışmasında, yarıgrupların genellemesi olarak yarı-hipergruplar incelenmiştir. Daha sonra ise benzer bir yöntemle dimonoidler hiper dimonoidlere genellenerek dimonoidlerin bazı problemleri hiper dimonoidlere aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The dimonoid is an algebraic structure equipped with two associative binary operations satisfying some axioms. In this thesis, primarily, the motivation for defining this algebraic structure is investigated and some properties of dimonoids are explained. Algebraic hyperstructures are a generalization of algebraic structures. In this thesis, semihypergroups as a generalization of semigroups are examined. Later, with a similar method, dimonoids are generalized to hyperdimonoids and some problems of dimonoids are adapted to hyperdimonoids.